Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Mücadele iyi de…

Çalışma yaşamının temel sorunlarından olan kayıt dışı ekonomiye karşı yürütülen mücadeleye hız verilecek olması olumlu bir adım. Ancak önceki dönemlerde belli aralıklarla gerçekleştirilen kampanyalarda istenilen sonucun alınamaması kafalarda kuşku doğuruyor.

Ülkenin kanayan yarası olan kayıt dışı ekonomi ve kaçak işçilik onca mücadeleye karşın bir türlü önlenemedi. Bırakın önlenmesi giderek arttı bile. Resmi rakamlara göre, kaçak işçilik yüzde 36 gibi ürkütücü orana yükseldi.  Başka bir ifadeyle her üç işçiden biri kaçak çalışıyor.  

Emek sömürüsünün en yalın örneği olan kayıt dışılık ve kaçak işçi istihdamı baş ağartmaya devam ediyor. Kayıt dışı ekonomi, kaçak işçilikle birlikte tüm sektörlerde kaçak ürünlerle yüzünü gösteriyor. Fiyatının ucuz olmasından ötürü son dönemlerde sahte ve kaçak ürünlere yönelimde artış oldu. Özellikle Çin ürünlerine ilgi hayli fazla. Oysa, Çin’den gelen ürünler fiyatı ucuz olsa da kalitesi niteliksiz, bayağı.  Yurda kaçak giren ürünlerden devletin devasa vergi kaybı oluyor.

Aynı sorun, prim ve vergi kaybı kaçak işçilikte de yaşanıyor.         

Yabancılar kadar çok sayıda Türk emekçi de işsizlikten ötürü merdiven altı işyerlerinde düşük ücretle, sosyal güvenceden yoksun çalışıyor. Ekonominin, çalışma yaşamının ayrılmaz parçası haline gelen, alınan önlemlere karşın bir türlü önlenemeyen kaçak işçilik hem emeğe hem de devlete büyük darbe vuruyor.

Çok düşük ücretle kayıt dışı çalıştırılmalarından ötürü, ekonomiye verdiği zararın yanında milyonlarca işsizin iş bulabilmesini de engelliyor kaçak yabancı işçiler. Suriye’den gelen dört milyona yakın sığınmacının büyük bölümü her alanda, özellikle merdiven altı üretimde çok düşük ücretle çalışıyor.   Yurdun her yanında kendini gösteren kaçak işçiler ülkeyi kuşatmış durumda.

Yüz binlerce üniversite mezunu genç yanıla yakıla iş ararken, yabancı kaçak işçilerin günlük 40, 50 lira gibi son derece düşük ücretle denetimden uzak, sigortasız çalışması yüksek boyutlara ulaştı. Özellikle ev hizmetlerinde çocuk ve yaşlı bakımı için komşu ülkelerden çok sayıda yabancı kadın Türkiye’ye geliyor. Bu kadınlardan bir bölümü yasal olarak çalışırken, çoğunluğu da kaçak olarak istihdam ediliyor. Suriyeli işçiler, son yıllarda İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler başta olmak üzere ülkenin her yanında boy gösteriyor. Türkiye adeta “kaçak işçi cenneti” haline geldi.

Yabancı işçiler arasında yasal izin alarak çalışanların sayısı son derece düşük.   Düşük ücretle, kayıt dışı istihdam edilen yabancı işçilerden ötürü kayıtlı çalışan Türk işçisi işini, aşını, ekmeğini yitiriyor. Yüzde 13’ü aşan işsizlik oranı karşısında kaçak yabancı işçiliğin bu denli artması, yaygınlaşması bir yerlerde eksiklik, ihmal olduğunu ortaya koyuyor. Ya yasalar yeteri kadar uygulanmıyor, ya da cezalar caydırıcı değil.

Suriyeli ve diğer ülkelere ait sığınmacıların akın akın ülkemize gelmesi ile birlikte çığ gibi büyüyen kaçak yabancı işçiler adına kesilen para cezaları çok düşük. Ya denetimler gereği gibi yapılamıyor, ya da uygulanan para cezaları işvenler üzerinde caydırıcı olamıyor. Ülkemizde milyonlarca insan iş beklerken,  Türkiye’nin ‘’Kaçak İşçi Cenneti’ne dönüşmesi, buna göz yumulması  hem kendi işsizimize, hem de ekonomiye yapılan en büyük kötülük.

İşverenlerin yabancı kaçak işçi çalıştırma iştahının kesilmesi, önlenmesi için çok ama çok katı kurallara, ağır yaptırımlara gereksinim var. Patronlar, işçisini ya sigortasız çalıştırarak ya da ödediği maaşı düşük göstererek kayıt dışılığı teşvik ediyor.

Hatta bazı işverenlerin çalıştırdığı işçiye bankadan üç bin lira maaş yatırıp bin 500 lirasını yani yarısını geri aldığı bile belirtiliyor. İşte böylesine acımasız, emek sömürücüsü özellikle yabancı kaçak işçilerin çalıştığı kayıt dışı istihdam.

Bugünlerde yeniden kayıt dışı ekonomiye karşı etkin ve hızlı mücadele verilecek olması dediğim gibi yerinde bir adım.  Ancak önceki dönemdekiler göz önüne alındığında çok da umutlu olamıyor insan. Eğer, o kampanyalar başarılı olsaydı, kaçak işçilik oranı yüzde 36’ya çıkar mıydı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar