Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Muharrem İnce

“Kimseyi ötekileştirmeyeceğim, aidiyetlere saygılı, 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım” diyen Muharrem İnce, önceki akşam Fox TV’deydi.  Üç  saat 15 dakika süren söyleşide, hiçbir soruya kaçamak cevap vermedi, terlemedi, gayet rahattı. Soru yönetenler “bu samimi duruştan” hoşnuttular. Sonuçta Muharrem İnce “bizden biri” idi. Bizden biri cumhurbaşkanı olunca nerede oturur? Onun cevabı da vardı Muharrem İnce’de... 15 yıldır Ankara’dayım. 12 yıl kirada oturdum. 3 yıldır da satın aldığımız evde oturuyorum. Cumhurbaşkanı olunca da yine aynı evde oturacağım.

***

 Bin yüz odalı saray boşa çıkarılacak; eğitim yuvasına dönüştürülecek.

Yasama, yürütme, yargı bağımsız olacak. Tabii MERKEZ Bankası da! Meclisin en önemli işi bütçe yapmaktır. “Ben” cumhurbaşkanı olunca, örtülü ödenek dahi şeffaf olacak.  Cumhurbaşkanı da olsa denetlenecek, gerektiğinde hesap verecek.  

“Ben” 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağımı daha aday olduğum ilk gün söyledim. Parti rozetimi çıkarttım. Ay/yıldızlı rozetimi taktım.  

***

Anne tarafından Rizeli, Baba tarafından mübadilim. Üç kuşaktır ailem Yalova’da oturuyor.

Fizik öğretmeniyim, ekonomiyi bilmiyorum. Ama şunu biliyoru; Bir araba yapıyoruz, 100 Euro kazanıyoruz. Televizyon yapıyoruz 10 Euro kazanıyoruz. Hamallık yapıyoruz yani, fason çalışıyoruz. Markalaşma yok. Patentimiz yok. Dünya’da ilk 100 marka arasında bir tek Türk markası yok.”

***

“Benimle dış basın konuşuyor, haber yapıyor. Benim elektrik faturamdan kesilen vergilerle hizmet veren TRT’de haber olmuyorum. Haber olmak için TRT  önünde miting düzenleyeceğim.

19 Mayıs “Büyük Gün”!!! O gün Samsun’dayım. Manifestomu orada açıklayacağım.

***

Fatih Portakal programın koordinatörlüğünü yaptı. Sık sık şu ifadeyi kullandı:

 “Kısa ve öz cevap verin. Daha soracak çooook soru var”!

***

Muharrem İnce ile söyleşinin (beni) en çok ilgilendiren bölümü; “Yenilenebilir Enerji” konusunda söyledikleri oldu. Her yıl 10 bin genci yurt dışına göndereceğiz. Güneş enerjisini depolama konusunda uzmanlar yetiştireceğiz.    Enerji de dışa bağımlılıktan  kurtulacağız. (*)

***

(*)Bilgi Notu:

8. Uluslararası Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nda;  Konutlar için yasal düzenleme yapıldığının altı önemle çizildi. İsteyen konutuna; 10 kilovat (10 dahil) hiçbir ruhsat ve işleme tabii olmadan Güneş Enerji panelleri koyabilecekler.

Bir yıl önceki konferansta Almanya örneği verilmiş, orada konutlarının üzerine güneş panelleri koyanlardan (enerji sisteme aktarılmadığı için) bir ücret talep edilmediği söylenmişti. Nihayet üzüm üzüme baka baka kararırmış... Bizde de, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak yolunda küçük bir adım da olsa atılmış oldu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar