Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Muharrem İnce başarılı olur mu?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Memleket Partisi Genel Başkanı olarak aylar sonra aktif siyasete döndü.

25 Haziran 2018’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından CHP ile bağlarını koparan Muharrem İnce’nin eski partisine yönelik suçlamaları epeyce gündem olmuştu. O gece ne yaşandığı hala net olarak bilinmeyen gelişmeler sonrası İnce’nin CHP’ye sert salvoları dikkat çekici nitelikteydi.

Oysa, seçim sürecinde yaptığı etkili konuşmalar, propaganda yöntemleriyle hayli de umutlandırmıştı tabanı. Ne var ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında seçimi yitirdi. Sonucun ardından İnce ile CHP arasında soğuk rüzgarlar esti ve istifa etti.

Memleket Partisi’ni kurarak, bir süre uzak kaldığı siyaset sahnesinde yeniden yerini aldı. Genel merkez binasının açılışında yaptığı konuşmada hedefinde siyasi iktidar kadar CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu da vardı.  Daha önceki konuşmalarında vurguladığı gibi, oy kitlesi olarak CHP’nin politikalarından hoşnut olmayan, iktidarın  politikalarından yakınan, belli partiye bağlı olmayan  seçmenler olduğu görülüyor. CHP’nin Atatürk ilkelerinden uzaklaştığını, laik, demokratik cumhuriyeti yeterince savunamadığını ileri süren, parti politikasını eleştiren İnce, cumhuriyete duyarlı yurttaşı yanına alma uğraşında. Kuşkusuz, bu yöndeki savlarını ileri ki günlerde de sürekli gündemde tutacak.

2023 seçiminde cumhurbaşkanı adayı olacağını duyuran Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP’nin tabanından, sosyal demokrat seçmenden beklediği desteği alabilir mi?  Ağzı iyi laf yapan, konuşmalarında sıklıkla halkın sorunlarına yönelik sözcüklere yer veren,  Atatürk ilkelerini sürekli vurgulayan, sahne performansı yüksek olan kendine özgü politikacı İnce’nin seçmeni etkileyeceği kuşkusuz. Yadsınmaz başarısı ve özelliği kendisine belli bir oy oranı da sağlayabilir. Ancak bu iktidar getirir mi, cumhurbaşkanı seçilmesini sağlar mı? Şimdilik çok zor. Hiç şüphe yok ki, önümüzdeki günlerde ve de seçim meydanlarındaki etkinliği Memleket Partisi’nin oy oranını şekillendirecek.

CHP seçmeninden ne kadar oy kayması olur? Bilindiği üzere nereden bakılsa CHP’nin yüzde 25 dolayında kemikleşmiş oy kitlesi var. Taban içinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü politikadan, laikliği yeterince savunamadığını öne süren hoşnutsuz kesimin varlığı aşikar. İnce’nin hedefinde onlar yer alıyor, partisine kazandırmak istiyor. Ancak CHP üst yönetiminden rahatsız olan seçmen, siyasi irade karşısında son tahlilde partisini tercih ediyor. Hele, 2023 gibi son derece önemli seçimde bu ayrıntı daha öne çıkacak.

Ancak, Millet İttifakı’nın ortak adayı kamuoyu tarafından, sosyal demokrat tabandan karşılık bulmazsa Muharrem İnce’ye yönelebilir hoşnut olmayan seçmen. Tabii Millet İttifakı’nın çıkaracağı adayın niteliği, kamuoyunun benimseyip benimsemeyeceği çok önemli.

Sosyal demokrat tabanda bölünmenin Cumhur İttifakı’nın yararına olacağı kesin. Bundan ötürü Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener kılı kırk yararak, Mansur Yavaş gibi tabanın onaylayacağı uygun aday arayışında olacak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar