Ordu
DOLAR13.1175
EURO14.9402
ALTIN753.19
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

 Muhtarın Partisi Yoktur

 Yazının başlığı benim değil. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun…

8 Mart Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü, Aydın’da, çoğunluğu kadın muhtarların katıldığı, bir salon toplantısında söylüyor Kılıçdaroğlu bunu…

Muhtarlık muhtarlık dolaşıp, anket yapacak değilim. Sayı da veremem. Çocukluk yıllarında bizlere öğretildiği gibi söyleyeyim: Devletin Mührü Bir Cumhurbaşkanı’nda, bir de Muhtar’da bulunur. Sözün özü: Muhtar seçilenin, şu veya bu partiye aidiyeti olabilir; gördüğü hizmet devlet hizmetidir; mahallenin tümünü temsilen oradadır.  Buraya bir nokta koyalım.

***

“Pozitif ayrımcılık”

Kılıçdaroğlu “pozitif ayrımcılığa” değinirken de şöyle bir öngörüde bulundu.

Siyasi Partiler Kanunda bir değişiklik yapalım; her parti yüzde %33 oranında  “kadın kotası” koysun.  O zaman TBMM çatısı altında yarı yarıya temsil yetkisi kazanan kadınlarımız önünde bugünkü tartışmalar yaşanmaz.

***

Emlak Vergisi Kanunu’nda düzenleme önerisi.

Kılıçdaroğlu, bu konuyu “maliyeci kimliğiyle” şöyle gündeme getirdi.

Mahalledeki mükelleflerin ödediği emlak vergisinin yüzde 1’i muhtarlığın bütçesine aktarılır. Aktarılan, bu paralar defterlere kaydedilir.

Muhtar; mahallesindeki yardıma muhtaç olan aileleri en iyi bilendir. Devletin elinin uzanamadığı yerlerde muhtar, devleti temsilen bu muhtaç ailenin yarasına merhem olur.

***

  Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sadece Kılıçdaroğlu konuşmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özem Çerçioğlu da konuştu. 

Özlem Çerçioğlu Afyon’un ilk kadın belediye başkanı. 1968 doğumlu. 50 yıla TBMM’de iki dönem, iki dönem de belediye başkanlığı sığdırmış… Çalışan, hayatın içindeki kadınlarımız için örnek, aynı zamanda önder bir birey!

***

Kılıçdaroğlu konuşmasında Başkan Özlem Çerçioğlu’nu anlatırken “Katılımcı Belediyecilik” nasıl olurmuş, örneği de verdi.

Efendim; Belediyece edinilmiş 174 dönümlük bir arazi var. Buraya yüksek yüksek binalar mı; AVM’ler mi; yoksa, park mı yapalım?  Kent halkına soruluyor. Oylama sonucu: Park olmasını isteyenler kazanan oluyor. 

Ya işte böyle erenler:

Biz ne yapıyoruz?

Botanik Park, hani Altnordu’nun akciğerleriydi! Şehir Hastanesi dediler, yıkım başladı.

20 bin kişilik şehir stadının batı yakasında kalan 74 dönüm arazi, her ne hikmetse yeşil kalmadı. Engelli parkı da olmadı.  Konut alanı dendi. İster istemez kabullendik ki.. Sesi çıkanların sesi de artık çıkmaz oldu.

Kirazlimanı Belde oteli yıkıldı, o alan yeşil mi kaldı, satıldı.  Belde Konutları görücüye çıktı. Kat sayısını sayamadım ama Fatsa’daki çarpık yapılaşmayı artık kıskanmayacağız… Bizim de 20 kata varan yüksek yüksek rezidanslarımız olacak!

***

Erkek milleti, dersini iyi çalışmadığından şedit (şiddetli güç gösteriyor, sert ) davranıyor; dolayısıyla hep sınıfta kalıyor…

Kadınlarımıza duyurulur!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar