Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

MUHTARLIKLAR KALDIRILSIN

Nüfus kayıt örneği lazım oldu.

Açtım e-devlet sayfasını hemen üç dakika içinde aldım.

Askerlikle ilgili bir belge lazım oldu. O da iki dakikada hazır.

Adli sicil kaydı ve tapu işlemleri dahil sayısız resmi evrak artık bir tık ötede…

Artık eskisi gibi değil hiçbir şey. Teknolojinin nimetlerinden ziyadesiyle yararlanabiliyoruz

Mis gibi sıcacık odada oturduğunuz yerde bütün evraklarınızı eksiksiz tamamlayabilirsiniz.

Nüfus cüzdan sureti, ikametgâh vs. birçok belge artık nüfus müdürlüklerinden verilmektedir. Muhtaç aile belirlemesi Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Adreste bulunmayanların tebligatları PTT'den alınabiliyor. Mahallelerde yürütülen hizmetlere dair görüş veya şikayet işleri ilgili belediyenin ‘Beyaz Masa’ merkezinde yürütülüyor. Geriye ne kaldı? Muhtarların işlevi bütünüyle ortadan kalktı. Artık vatandaşın muhtarlara ihtiyacı yok. Kurumlara ulaşmak oldukça kolay.

Resmi açıklamaya göre Türkiye genelinde 2 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 50 bin 278 mahalle ve köy muhtarı varmış. Muhtarlar, 1977 yılından beri bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor. Uygulamaya konulan yeni zamla birlikte muhtarlara asgari ücret tutarında maaş ödenmekte ve sosyal sigorta primleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra belediyeler, kısıtlı mahalli bütçeyle, muhtarlık binası yaptırmaktadır. Kıymetli muhtar dostlarımız sakın bize gücenmesin. Muhtarlık ekonomik manada devlete, millete çok büyük külfettir. Sistem artık muhtarlıkları kapatmalı. Türkiye zengin bir ülke değildir. Ülkemiz bütçesine ağır yükü olan bu devasa maliyetler yerine emeklilerin maaşları iyileştirilmeli, yeni fabrikalar kurulmalı, hastaneler, okullar, yollar hizmete açılmalı.

Seçmenlerin çoğunun aday olan ya da seçilen muhtarı tanımadığını söyleyebiliriz. Seçimden seçime bile muhtarla karşılaşmayan, işi olmayan mahalle sakinleri çoğunluğu teşkil etmektedir. Öyleyse; işlevselliğini kaybetmiş bir müessesenin var olmasının hiçbir ekonomik, sosyal veya yönetim bir gerekçesi söz konusu değildir. Zaten, ahalinin hizmet sahası muhtarın yönetebileceği boyutların çok ötesine taşmış vaziyette. Bütün bunlar bir tarafa otuz sene çalışıp emekliliğe hak kazanan bir vatandaşın emekli maaşının, bir muhtar maaşının çok altında kalması vicdanları kanatıyor! Haliyle “Bu zamanda muhtar olmak varmış...” demek geliyor insanın içinden.

Mevcut şekliyle fayda sağlamadığı için muhtarlıkların kapatılması bir kayba neden olmayacaktır. Hükümetin bu yönde karar alması ve düzenleme yapması doğru ve isabetli olacaktır. Ya muhtarlıklar kaldırılsın ya da maaşlar…

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar