Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Muhteşem zamlar…

Yılbaşı sabahına son yılların en yüksek oranlı zamlarıyla uyandı Türkiye.

Elektriğe, doğalgaza, köprü ve tünel geçiş ücretlerine yapılan artışlar, yılbaşı gecesi eğlenen yurttaşın yeni yılın ilk gününde keyfini kaçırdı. Elektriğe yüzde 52-130, doğalgaza ise yüzde 25 -50 arası yapılan gece yarısı zamları, sabit gelirli kitlenin sırtına ağır yük getirdi. Son yılların en yüksek oranlı fiyat artışları vatandaşın cebini daha da boşaltacak.

Asgari ücretteki yüzde 50.5 artışın üçte biri şimdiden aşındı. Şubat ayında zamlı maaşını alacak 10 milyona yakın asgari ücretli, temel tüketim maddesi elektrik ve doğalgazdaki olağanüstü artış karşısında daha para eline geçmeden ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

Son yılların muazzam zammı, siyasi iradeye yakın medya tarafından “yeni tarife”, “kademeli fatura dönemi” olarak nitelendirilse bile sonuçta halkın satın alma gücünü gerileten okkalı fiyat artışından başka bir şey değil. Hiç kuşku yok ki, bu artışların yansıması önümüzdeki günlerde vatandaşa yeni yükler getirecek, iğneden ipliğe her şeye zam yapılacak. Bu “muhteşem zamlar”  sabit gelirli kitleye kombi ve elektrik düğmesini kapattıracak türden.

Açlık sınırı altındaki aylıklarıyla geçinmeye çalışanların yanı sıra bir zamanlar “orta direk” diye tanımlanan, günümüzde bu niteliği ortadan kalkan, geliri bir ölçüde iyi olan vatandaş ve aileler de düğmeleri açarken düşünecek artık. Hükümete yakın medya ne denli “kademeli fatura dönemi”, “Yeni tarife” gibi başlıklarla saklamaya çalışsa da bu artışlar, kara kış günlerinde halkı canından bezdirecek kallavi zamdan başka bir şey değil. Nasıl başlık atarsa atsınlar. Halk cebinden çıkacak para ile pahalılığın ağırlığını faturalar geldikçe daha iyi anlayacak.

TÜİK, bugün emekli ve memur için son derece önemli olan aralık ayı ve 2021 yılı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Duyurulacak veriler doğrultusunda emekli, dul ve yetim aylığına yapılacak zam tutarı netleşecek. Yine, toplu sözleşme uyarınca 1 Ocak’tan itibaren aylığına yüzde 5 artış yansıtılacak memur ve memur emeklisinin alacağı 6 aylık enflasyon farkı da belli olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile dul ve yetimleri 6 aylık zammın yanı sıra aylıklarda belirgin iyileştirme yapılmasını bekliyor. Son derece komik en düşük aylığın net asgari ücret düzeyine çıkarılması gerekli. Hele elektrik ve doğalgazdaki “görkemli zamlardan” sonra kaçınılmaz. Aynı şekilde 6.5 milyon memur ve memur emeklisi de yüzde 5 zam ve enflasyon farkının yanı sıra maaşların yaşanabilir düzeye eşitlenmesini umuyor. Milyonlarca memur ve emeklinin beklentisi ne denli karşılanacak, muhteşem zamlar onlara da yansıtılacak mı?

Çarşı pazarın cep yakan fiyatları ile örtüşmeyen verileri açıkladığı gerekçesiyle tartışılan TÜİK’in bugün duyuracağı enflasyon oranı  merakla bekleniyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar