VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9413
EURO18.2575
ALTIN1024.7
Birol ÖZTÜRK

Birol ÖZTÜRK

Mail: [email protected]

reader

“Mülkiye”

EY VATAN

        GÖZYAŞLARIN DİNSİN

                   YETİŞTİK ÇÜNKÜ BİZ

Öğrenci dilinde “Siyasal” ve resmî adıyla “Siyasal Bilgiler Fakültesi”

 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi!

 

Gerçi okulun İstanbul’dan Ankara’ya taşınması Atatürk’ün 3 Kasım 1936‘daki isteğiyle olur... Bu adla anılmasıysa yani Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi olarak anılması 1949 yılında, II. Dünya Savaşı deliliği ardından olur.

 

Aslında o kadar önemlidir ki Mülkiye ve Mülkiyeli olmak; bir bilsen kimler kimler bu tedrisattan geçmiştir! Yakın tarihimize damga vuran şairler, yazarlar, siyasetçiler, sanatçılar Mülkiyelidir hep. Mülkiye, her dönem caziptir... Mülkiye bu, devlete kadro yetiştirmekteydi.

 

Osmanlı’da “Batılaşma” hevesinin kılıçtan keskin olduğu o zamanlara denk gelir “Mülkiye”nin kuruluşu. Tam olarak 12 Şubat 1859... Kurulduğu vakit adı “Mekteb-i Fünun-u Mülkiye”dir. ( Nasıl ağdalı bir dildir şu sarayın kullandığı, ona da hep şaşarım. Bir yanda “Gel benim sarı tamburam/ Sen niçün inilersin” diyen halkın yalın dili, bir yanda “Mekteb-i” li “Fünun-u” lu saray dili... Bu da ayrı bir mesele olarak kalsın burada, şimdilik!)

 

II. Abdülhamit döneminde “Mekteb-i Mülkiye- i Şahane” adını alır, ne gerek duyulduysa! Amma Abdülhamit bu, okuldaki öğrencilerin muhalif tavırlarından tedirgin olup evvela o “Şahane”yi kaldırır. Yafta mühimdir azizim! Derken müfredata da el atıp felsefe dersleri yerine din dersleri koydurur. Felsefe demek sorgulamak demekti bir yerde... Fena olansa dinin kullanılıp kullanılmamasıdır ki o da tarihçilerin bileceği iş! Gel gör ki Abdülhamit’in önlemleri para etmez, Mülkiye yine muhaliftir! “Katranı kaynarsan olur mu şeker, cinsini s*ktiğim cinsine çeker” !

 

I. Dünya Savaşı deliliğinde okul kapalı kalır. Mülkiye’nin tekrar açılışı ta Mondros Mütarekesi sonrasına kalır. Bu yeni dönemde de o meşhur “Mülkiye Marşı” doğar.

 

Başka bir aşk istemez

Aşkınla çarpar kalbimiz

 

Ey vatan

Gözyaşların dinsin

Yetiştik çünkü biz

 

Gel ki sen

Neşenle gülsün ay

      güneş

            toprak

                   deniz

 

Ey vatan

Gözyaşların dinsin

Yetiştik çünkü biz

 

Cemal Edhem Yeşil’e  ait bu şiiri müzik öğretmeni ve bestekâr Musa Süreyya besteler; bize düşense, zevkle dinlemek ve eskinin o muazzam sihrine kapılıp gitmektir.

 

1936 yılında Ankara’ya taşınan Mülkiye’nin yeni binası Cebeci’de yaptırılan modern binadır. Binayı mimar ve kent planlamacısı Ernst Arnold Egli yapar.

 

Mülkiye’nin her ne hikmetse muhalif bir tavrı vardır ve bu tavrı dönem dönem iyice pik yapmaktadır. 1950’ler de o pikin yaşandığı yıllardır. Demokrat Parti iktidarına karşı Mülkiye hocaları ve öğrencileri muhalif tavrın odağı hâline gelmektedir.

 

1954 yılında “Forum” adlı bir dergi yayınlanır ve bu dergi de Mülkiyeli hocaların açık desteğiyle yayınlanmaktadır.

 

Dekan Turhan Feyzioğlu 1956 yılındaki akademik yıl açılış töreninde ;

 

“Bu memleket, ya ilim ya zulümle idare edilir” deyince Adnan Menderes küplere biner.

 

TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada Feyzioğlu’nu hedef alır Menderes. Feyzioğlu çok da direnemez Başbakan’ın hasımlığına ve istifa eder. Feyzioğlu’nun istifası diğer istifaları tetikler ve bu durum karşısında öğrenciler kayıtsız kalmaz ve ilk boykot gelir.

 

Mülkiye’nin kuruluşun 100. yılıdır. Kutlama etkinlikleri vardır ve Menderes, bu etkinlikleri Demokrat Parti Gençlik Kolları’nın katıldığı bir gösteriye çevirmek kurnazlığındayken Mülkiyeliler Başbakan’ı protesto eder.

 

Bu arada “Tahkikat Komisyonu” uygulamaları protestosunda arbede çıkar ve 28 Nisan 1960’ta, İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi‘nde, Beyazıt Meydanı’nda Turan Emeksiz polis kurşunuyla ölür.

 

Bir yürüyüş eylediler sabahtan Ilgıt ılgıt

                                           kan gidiyor loy loy

 

Dayan dizlerim dayan

Ağla gözlerim ağla

Namlu puşt olmuş, at ayağı puşt

 

Vay anam vay vay

        bu belalı başımla ben nere gidem

Vay anam vay vay

           bu belalı başınan kime ne diyem

 

Ya derdime derman!

            ya derdime derman!

                    ya derdime derman!

                                 ya katlime ferman!

 

Ay bu nasıl devran

             ay bu nasıl devran

 

28 nisandı yavru hey

Ham meyvayı kopardılar dalıdan

 

Turan Emeksiz’in öldüğü o gün kırk da yaralı vardır... Mülkiyeliler buna da sessiz kalmaz. Hemen ertesi gün öğrenci ve akademisyenler protesto gösterisi yapar ve polis ateş açarak müdahale eder; öğrenci ve akademisyenlerden çoğu yaralanır. Mülkiye’nin duvarları kurşun iziyle pütür pütür olur. Cumadır günlerden ve tarihimize “Kanlı cuma” olarak geçer.

 

Menderes iktidarı 27 Mayıs 1960 darbesiyle sona erer ve darbeciler Mülkiye’nin muhalif tavrından rahatsızlıklarını ifşa etmekte ne imtina ederler ne de geç kalırlar. Darbeden beş ay kadar sonra, ekim ayında, sözüm ona ihbar neticesinde 147 akademisyen Mülkiye’den ihraç edilir.

 

Bu olay tarihimizde “ 147’ler Olayı” olarak anılmaktadır.

 

Hep mi kaos, hep mi sıkıcı, sıkıntılı şeylerle anılır bu Mülkiye! Yok mu eğlenceli anektodları?

 

1937 yılında “Kazan” diye bir dergi çıkarır bu Mülkiyeliler. Yeniçerilerin “Kazan kaldırması”ndan kinayedir adı... Dergi, okul ve ülkedeki mevzuları karikatürize ederek işlemektedir. Durum bu olunca iktidara batar elbette, zart diye kapatılır dergi. Mülkiyeliler yılmaz ve “Kazgan” adıyla yeni dergi, eski kafa devam ederler.

 

Şu “İnek Bayramı”ndan bahsetmemek olmaz. “İnek” malum olduğu üzere, çalışkan öğrencilere takılan lakaptır. Her sene mayıs sonunda okula canlı bir inek getirilir, süslenir püslenir bu inek ve son sınıftaki en çalışkan öğrenci ineğin başını tutar, diğer öğrencilerle birlikte inek caddede yürütülür, çok hoş bence!

 

Bir de her bölüm için takılan lakaplar vardır, onlardan da bahsedip Mülkiye bahsini kapatayım.

 

Züppeyun= Uluslararası İlişkiler

Tellaklar= Kamu Yönetimi

Bakkal= İşletme

Amele= Çalışma Ekonomisi

Tahsildar= Maliye

Geyikhan= İktisat

 

Bir de “Siyasal Yurdu” vardı ki, o da başka sefere artık! 

 

Selam olsun Mülkiye’ye, Mülkiyelilere!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar