VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Mum ışığı


Bir pazar sabahıydı
Ankara kar altında
Zemheri ayazıydı
Yaz güneşi koynunda
Ucuz can pazarıydı
Uğurlar olsun Uğurlar olsun
Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun
Bir keskin kalem, bir kırık gözlük
Yürekli yiğitlere hatıran olsun.
Uğur Mumcu;24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir.
Hayat bazen insana seçme şansı bırakmıyor.
Uğur Mumcu; aydınlık yarınlar ideali ve umuduyla sadece doğruları yazmayı ve söylemeyi ilke edinmiş gazeteci, araştırmacı ve yazar.
O günkü siyasi ilişkileri irdeleyen, ülkenin aleyhine gelişen mevzuları nedenleriyle ve sonuçlarıyla sorgulayarak, tüm bağlantılarıyla ortaya çıkaracak araştırmaların içine girip sonuçlarını olanca şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaşarak şer odaklarının bütün planlarını bozacak mevzuların üzerine tereddütsüz gidip gerek yazdığı yazılar da gerekse konuşmacı olduğu konferanslarda bütün bunları korkusuzca ifade ederken; tek düşündüğü şey bu ülkenin gelecekteki istikbali adına yeni nesillere daha iyi şartlarda bir ülke emanet etme ideali, hevesi ve heyecanını yüreğinde taşımasıydı.
Uzun araştırmaları sonucu elde ettiği bilgilerle, insanlık onuruna yakışır bir tavırla ve gazetecilik mesleğinin ona yüklediği sorumluluk bilinci ve inancıyla kalemiyle, kelamıyla hatta canı pahasına ve paha biçilemez bir değeri olan yaşamını onca tehditler aldığı halde ortaya koyarcasına sırf doğrunun peşinden gitmesi gerektiğine olan inancıyla hareket eden Uğur Mumcunun o hain pusu da kalemini kırdılar, bu ülkenin ışığını söndürdüler yarınların aydınlık umudunu Uğurunu bu milletin bağrından söküp aldılar.
İşte o gün bunca yanlışlıklar, bu ülkenin üzerinde yapılan hain hesaplar ve buna destek olanlar olmasaydı Uğur Mumcu bu gerçekleri yazmayacak, bu tehditleri duymayacak ve bu hain pusuya düşmeyecekti.
Uğurlar olsun Uğurlar olsun
Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun
Bir keskin kalem, bir kırık gözlük
Yürekli yiğitlere hatıran olsun.
Yazımın başın da söylemiştim hayat insana bazen seçme şansı bırakmıyor.
Hayat adı gibi yaşamak istiyor ama insan gibi yaşamak, onuruyla ve haysiyetiyle yaşamak, hesabı mahşerde rahat verebilmenin huzuruyla yastığa başını koyup uyumak istiyor. Evet işte Uğur Mumcu bu yolu seçti bu ülkede hayat ona başka bir seçenek bırakmamıştı ve oda zaten hiç böyle bir seçenek aramamıştı.
Aradığı tek şey hakça ve insanca yaşamak ve geleceğimizi çalanlara ve yalanlara, yılanlara karşı bu milletin hakkı, hukuku ve “Adalet”ini korumak savunmak ve bu milletin daima yanında olmaktı.
Mekânın cennet olsun bu ülkenin Uğuru bu ülkenin Mum ışığı.
Seni ölümünün 25. Yıl dönümünde rahmetle ve saygıyla anıyorum.
Ruhun şad, mekânın cennet olsun...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar