Ordu
DOLAR9.4975
EURO11.062
ALTIN548.14
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Mürsel Engin Arşivi

Başlıktan da anladığınız gibi özel bir arşivden bahsediyoruz.

Hobi olarak başladığınız bir eyleminiz,  zaman içinde size asılişinizi unutturur, bir sanat arşivi kurmaya kadar götürebilir.  

Nitekim, Mürsel Engin arşivi bu birikimin sonucudur. Biriktirdikleri arasına sadece Ordu fotoğrafları yoktur, gazeteler, fotoğraf makineleri, şu an adlarını sayamayacağım kadar çok obje Mürsel Engin arşivindedir. Hepsi sergilenebilecek durumdadır.   

Hobi ile arşivcilik ne zaman bir birini tetikler?

Örneğin,  Ekrem Akdeniz, ORDU’nun en önemli Tahnit(*) sanatçısıdır. Doğada gördüğünüz tüm kuş türlerinin tahnitleşmiş şekilde evinin bir odasında görebilirsiniz. Bu işinizin dışında, bir hobi bir uğraş (sanat) olarak yaşam boyu sürer.

Konu arşivcilik olunca, farklı objeleri bir araya getirebilir, önce listeler, sonra korumaya alırsınız.

***

Ordu Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz’ın böyle bir girişimi oldu.  Bütçeden 100 bin lira bu iş için ayrıldı. Ordu Belediyesi’ne ait tüm tarihi belge ve fotoğraflar internet ortamında değerlendirilecek, halkın bu arşive kolay erişimi sağlanacaktı. Olmadı! Arşivciliğin bir eğitim işi olduğunu, bunun eğitimini almış olanların tasnif ve tarihleme yapabileceklerini, o toplantıya katılan arkadaşlarımız öğrenmiş oldular.

***

Buradan şuna gelmek istiyorum. Emin Öztürk arkadaşımız Modern Sanat Müzesi fikrini ortaya atalı, hatırladığım kadarıyla, 10 yıldan fazla bir zaman geçti. Ne kadar yol aldık?

Aldığımız yol bir arpa boyu oldu mu?

Arşivciliği tamamlayan Müzecilik fikridir. Ordu Valiliği bir ara toplayabildiği objeleri Hükümet Konağının alt katındaki bir salonda sergiledi. Onun da devamı gelmedi.

Diyeceğim o ki özel arşivlerde tahminimizin de üzerinde atadan, babadan kalma obje var. Bunların bizden sonraki nesillere nasıl kalacağını ve nasıl değerlendireceğini bilmeyen aileler, insanlar var.

Mürsel Engin Arşivi, uzun çabaların sonucudur.  Bir Zamanlar Ordu Fotoğraf Sergisini gezerken olanlara değil o sergide olmayanları düşündüm.  Buz dağının görünmeyen yüzeyi görünenden çok fazla…

Artık Özel Arşivleri bir müzeye dönüştürecek bilgi birikimi olan arkadaşlara ihtiyacımız var.

Mürsel Engin’le başlamak,  yanlış olmaz!

***

 (*)Tahnit: omurgalı hayvanların aslına benzer şekilde saklamak amacıyla içini boşaltıp derisini tel bir iskelet üzerine geçirerek ilaçlamak suretiyle yapılan bir işlemdir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar