Ordu
DOLAR15.9482
EURO16.8848
ALTIN946.64
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

MÜSLÜMANLIK ARAPLARA ÖZGÜ BİR DİN Mİ?

Sümer tabletlerinde yazılı ''Yaratılış, Habil-Kabil Hikâyesi, Nuh Tufanı'' gibi olguları, intihal eden Yahudi yazıcılar, kendilerine özgü inanç sistemi yarattılar. Yahudilik, sadece Yahudi Halka ait din olarak doğdu ve gelişti. Yahudi anadan doğmayan yahudi olamıyordu.

-Antik Mısır dünyasının kendine özgü dini vardı. Ra, İsis, Osiris, Horus... gibi çok tanrılı din egemendi.

-İranlılar, Zerdüşt dinine mensup idiler.

-Hindistan halkları arasında, Brahmanizm ve Budizm yaygındı.

-Çin halkları, bu dünya ile ilgileniyor ve Konfiçyus'un öğretilerini benimsiyordu.

-Türkler ''Gök Tanrı Dinine'' inanıyordu.

-Roma dünyası ise 325 yılında, Hristiyanlığı resmi devlet dini olarak kabul etmişti.

-Araplar PUTPEREST idi. Kabe denilen mekanda putlar vardı. Putlara, ilahlar deniliyordu. Kabe ilahların evi olarak tanımlanıyordu. Putperest Arap, Kâbe’nin etrafında 7 kere dönerse, ilahların gönlünü kazanıyor. Kötü ruhlardan korunacağına inanıyordu.

İnanç açısından, Dünya bu durumda iken, 612 yılında Arap dünyasına İslamiyet indi. O dönemde gelenek olan, her millete ayrı bir din olgusundan İslamiyet kendini kurtaramadı.

Nitekim Şura Suresi 7. Ayet ile ''Mekke ve çevresindeki insanları uyarman için Arapça kuran vahyettik'' deniliyor. O dönemde Mekke ve çevresinde yaşayan insanlar Araplar idi. Ayete göre, İslamiyet Araplara, Arapça inmiş bir din oluyor.

Kudüs, Mısır ve İran'ın fethedilmesi ile farklı milletlere rastlandı. Farklı milletler, nasıl Müslüman yapılacak sorusu kolay aşılamadı. Sebe 28 ve Araf 158. Ayetlerde geçen ''insanlar'' tabiri geniş olarak yorumlanarak, İslamiyet evrensel din haline getirildi.

Ancak, Araplar İslamiyet’in kendilerine özgü bir din olduğuna inanıyor ve İslam’ın evrenselliğini kabul etmiyordu. Orta yolu bulmak amacıyla, MEVALİ geleneği oluşturuldu.

Arap olmayan milletlere MEVALİ deniliyor. İslamiyet onlara indirilmiş değil, bağış edilmiş sayılıyordu. Arap, mevali arkasında namaz kılamaz, mevali ile dost olamazdı. Mevali anadan doğan çocuk veliaht olamaz, tahta çıkamazdı. Mevalinin malı, canı ve kadınları Araba helal sayılırdı.

Sosyolojinin önemli bir kuralı vardır. Etki, tepkisini yaratır. Arapların MEVALİ geleneğine karşı ŞUUBİYE geleneği doğdu. Şuubiye ve Mevali arasındaki mücadele günümüze kadar gelmiştir.

Araplaşmış Türkler, Mevali olduklarını dahi bilmezler. Hâlbuki Araplar, Müslüman Türkleri, MEVALİ olarak değerlendirmeye devam ediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar