Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Hikmet PALA

Hikmet PALA

Mail: [email protected]

reader

MUSTAFA KEMAL’İN ORDU’YA GELİŞİ

1924 yılının 19 Eylül Cuma günü Mustafa Kemal, Hamidiye Kruvazörü ile Ordu’ya geldiğinde vakit öğleden sonra üçtü.

Hamidiye, Ordu açıklarında görüldüğünde irili ufaklı tekneler ve kayıklar bayraklarını dalgalandırarak ona doğru hareket ettiler. Tabya Başı açıklarında demirleyen Hamidiye top atışlarıyla Ordu’yu selamladı. Mustafa Kemal, yanında bulunan başyaveri Rusuhi bey, Salih Bozok, Kılıç Ali, Rauf Benli ile birlikte Ordu’ya çıktı.

Gazi Mustafa Kemal yanında bulunan heyetle birlikte Ordu Vilayet Konağına (bugünkü Nüfus Müdürlüğü binası) yürüyerek geçti.

Vilayetten sonra yürüyerek iskeleye doğru inen heyetin önünü Ordu İdman Yurdu Kulübü gençleri keser. Onu kulüp binasına davet ederler. Bu bina halen ayaktadır ve PTT’den sahile inen caddenin ikiye ayrıldığı yerdeki köşede bulunmaktadır. Kendisinden günün hatırası olarak kulüp defterine yazı yazması istenir. Mustafa Kemal kalemi eline alır, “Sporun bedeni olduğu kadar fikri de olmasına dikkati celbederim” ifadelerini yazar.

Ordu’da yaptığı ziyaretlerin ardından Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyet saat 22.00’de Ordu’dan ayrılarak Samsun istikametinde yola çıkarlar.

 

Mustafa Kemal, Hamidiye Kruvazörüne doğru yol alırken Ordulu gençler de kendisini coşkun tezahüratlarla uğurluyorlardı. Yüze yakın kayıkla Hamidiye’nin etrafında uğurlama yapan gençlere Mustafa Kemal, kruvazörün arka tarafında tek başına el sallıyordu. Ordulu gençler “Büyük Gazi Çok Yaşa” diye bağırıyordu.

Gazi 1924 yılında Ordu’dan ayrılırken “ilk fırsatta aranızda daha fazla kalacağım” diye söz vermişti. Ama büyük işleri sığdırdığı kısa ömrü onun bir daha Ordu’ya gelmesine engel oldu. Ama Ordulular, 29 Ekim’de yaptıkları görkemli Cumhuriyet Yürüyüşü ile Mustafa Kemal’in eserine sahip çıkma konusundaki kararlılığını göstermiş, onu gönüllerinde yaşattıklarını hep birlikte haykırmışlardır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar