Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

MÜŞTERİ ÇEKİNİ  CİRO ETTİNİZ, BEYAZ MI? TAM MI? ZİNCİRİ  KIRDINIZ MI?

Günümüzde çek en önemli ve yaygın ödeme aracı olarak kullanılmaktadır.

Peki çek hakkında Tacir olarak acaba ne kadar mali ve hukuki bilgiye sahibiz?

VUK .11.maddesinde ‘..mal alım, satımı ve hizmet ifası dolayısıyla vergi kesmek ve vergi dairesine yatırmak zorunda olanlar bu yükümlülüğünü yerine getirmemeleri halinde alım, satım ve hizmete taraf olanlar bu yükümlülükten Müteselsilen (zincirleme) sorumludurlar’der.

Mal ve hizmet alım-satımında satıcının KDV’yi vergi idaresine yatırmaması durumunda bu mal  ve hizmeti alan mükellef ödenmeyen KDV ile sınırlı olmak üzere zincirleme ödenmeyen KDV den sorumludur.

Peki Bu Zincir Nasıl Kırılır?

Birçok ödeme şekli ile bu zincir kırılır. Ben burada sadece ÇEK ile ödemeden bahsedeceğim.

İşte tam burada özellikle müşterilerden aldığınız çeklerin borçlarınıza karşılık verilmesi (CİROLANMASI) aşamasında karşımıza BEYAZ VE TAM CİRO çıkıyor.

Nedir  BEYAZ-TAM ciro?

Beyaz Ciro;  Müşteri çekini Sadece imzalamak suretiyle ciro edilmesidir. KDV tebliğlerinde Beyaz Ciro edilmek suretiyle yapılan ödemenin müteselsilen sorumluluğu kaldırması konusunda bir belirleme yok. Lakin Gelir idaresinin verdiği özelgelerde (görüş) Beyaz Cironun müteselsilen sorumluluğu kaldırmadığını belirtmiştir.

Tam Ciro; Müşteri çekinin imzalanarak, ciro edilen kişinin isminin veya unvanının ,iletişim numarasının, kimlik numarası veya vergi kimlik numarasının yazılması suretiyle  ciro edilmesidir. Gelir idaresi verdiği özelgelerde; Tam ciro yapılmak suretiyle ciro edilen çeklerin TTK. 785.Md.1 numaralı fıkrası kapsamında düzenlenen çek mahiyetinde olduğunu kabul etmiş ve Tam Cironun müteselsilen sorumluluğu kaldırdığını (zinciri kırdığını)  belirtmiştir.

Ayrıca; Mal ve hizmet bedellerini Beyaz ciro ile TAHSİL edenler, mutlak surette ‘Çek alım Bordosu’ düzenlemelidir. Bu bordroda en azında Tam cironun sahip olduğu Çekin düzenleyenin veya devredenin adı, soyadı, vergi veya kimlik no ile imza ve kaşesi bulunması gerekmektedir. Bu şekilde alınan çekin Beyaz ciro ile de TEDİYE işlemi yapıldığında mutlaka ‘Çek Teslim Bordosu’ düzenlenmelidir ki, ileride doğabilecek sıkıntılar bertaraf edilebilsin.

  Çeklerimizi TAM CİRO ile edelim, ileride karşılaşacağımız MÜTESELSİLEN sorumluluktan kurtulup  ZİNCİRLERİ kıralım.

                                                                                                 Gökhan ŞAHİN

                                                                                       Mali Müşavir Bağımsız Denetçi

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar