Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Mutabakat Metni

Adı üstünde… “Biz, 6 partinin birleşenleri 2 bin 300’den fazla konuda partilerimizi de bağlayan bir mutabakat metni hazırladık ve imzaladık.

2023 yılı 14 Mayıs’ında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ile aynı gün yapılacak Milletvekilliği seçiminde bu metne bağlı kalan bir politika yürüteceğiz.”

Buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok…

***

Şu an 2 bin 300 başlıktan birini alıp, tam da benim düşündüğüm gibi yazmışlar, bu seçmende karşılık bulabilir, diyemiyorum.

Örneğin tarım…

Genel bütçeden ayrılan yüzde 1’lik pay bile uygulanmıyor. Yarısının yarısı tarıma destek olarak verilmiş…

Tamam… “Millet İttifakı” iktidar olduğunda genel bütçeden ayrılan yüzde 1 payın tamamını üreticiye destek olarak verecek… Tabii mazot ve gübre desteği de unutulmayacak…

Eğri oturup doğru konuşalım, şu ara Konya ovası kadar bir alan tarım dışı kalmış durumda, keza kırsal nüfustan şehirlere göç ülke tarihinde beklenmediği kadar hızlanmış…

Makine tedariği, küçük işletmeleri koruyan tohum, sulama, ürün alım desteği vb. gibi garantiler; tarımı özendirici eğitim ve eğitime katılacak olanlara belli bir ücret ödenmesi gibi hususların teşvik kapsamında düşünülmesi lazım.

Tabii daha küçük alanlarda yüksek verim alacak sistemlerin geliştirilmesi…

Tarıma dayalı sanayinin –yeniden- kurulması, yüksek katma değer yaratacak seçeneklere öncelik verilmesi…

Hepsinden önemlisi, genel bütçeden ayrılan yüzde 1 payın (tarımın gelişmiş olduğu ülkelerde olduğu gibi) yüzde 2,5 çıkarılması gereklidir.

***

Karadeniz, genellikle Doğu Karadeniz tarıma elverişli topraklar bakımından fakir. Bu gibi toprak fakiri bölgelerde seracılığın teşvik kapsamına alınması düşünülmelidir.

Fındık tarımı konusuna gelince, alan bazlı destek kaldırılmalı, ürün bazlı desteğe geçilmelidir.

***

Şu an konuşmasak da olur, diyebileceğim, atadan kalma tohumlarımız varken genetiği değiştirilmiş ürünler gibi sağlığımızı tehdit eden konular var.

Hepsi, hepsi bir günde çözüme kavuşturulacak konular değil ama en azından seçime kadar geçecek sürede partilerin genel merkezinden, en küçük ilçedeki birimine kadar her partilinin elinde, önünde bağlı kalacağı, söylemini buna göre hazırlayacağı bir metin var.

6’lı masanın mutabakat metni en azından bu yönüyle her aşamada sözbirliği sağlamış olması açısından başarıdır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar