Ordu
DOLAR13.6296
EURO15.1684
ALTIN785.40
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

MUTLULUK ALGISI ÜZERİNE       

Arthur Schopenhauer’in kaleme aldığı, “Mutlu Olma Sanatı” klasiklerden biri olmakla beraber; ihtiva ettiği bilgilerin derinliği ile tezat bir şekilde, yalnızca elli sayfadan ibaret bir eser.

Yazar, bu eserinde, mutlu olmak için gerekli olduğunu düşündüğü hayat derslerini okuyucu ile paylaşıyor. Kitapta oldukça dikkat çekici bölümler var. Öyle ki; yazara göre mutluluk esasında bir kuruntudan ibaret. Esas olan ise; acıdan kurtulmak ve hayat boyu acının etkilerinden uzak durmaya çabalamak. Diğer bir deyişle yazara göre, para, statü, zevk, mevki ve hazların peşinde koşmak ve hatta tüm bunlara ulaşmak, başlı başına yeterli olmamakta; esas olanın sağlıklı, huzurlu, neşeli ve acıdan uzak bir hayat sürmek olduğu vurgulanmaktadır. Nitekim, yazara göre, maddi haz ve menfaatler peşinde koşan kişilerin, bu uğurda sağlık ve huzurlarını feda etmeleri “ahmaklık” olarak nitelendiriliyor.

Diğer yandan, yazarın esas olarak vurgulamak istediğinin de tembel, amaçsız ve risklerden tamamen arındırılmış bir hayat olmadığı aşikar. Aksine, yazar tarafından insanların mutlu olma ile ilgili duygularının her daim geçici olabileceği; “kendi kendine yetebilme”, “elinde olanlarla yetinebilme”, “kişiliğinden memnuniyet duyma”, “sağlıklı olma”, “mücadele gücünü ve neşeyi kaybetmeme” gibi bir takım kriterlere sahip olunmasının çok daha elzem olduğu vurgulanmaktadır.

Yazarın , mutluluk ile ilgili felsefi sorgularını ve düşüncelerini ihtiva eden eserin son cümlesi ise, mutluluğun bireye bağlı olduğu düşüncesini öne çıkarması açısından oldukça dikkat çekicidir:

“Çoğu zaman sadece kader ve sahip olduklarımız hesaba katılsa da mutluluğumuz aslında kim olduğumuza, bizim bireyselliğimize bağlıdır. Kader düzelebilir ve yetingenlik ondan çok şey talep etmez; fakat ahmak her zaman ahmaktır ve ruhsuz bir hödük sonsuza dek ruhsuz bir hödük olarak kalır, isterse cennette çevresini huriler sarsın. “En büyük mutluluk, kişiliktir.””

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar