Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Nasıl tasarruf edecekler?

Şimdilik ateşi dinse de kıdem tazminatı tartışmaları bir süre daha gündemdeki yerini koruyacak gibi.

1936 yılından bu yana uygulanan, işçilerin en büyük güvencesi olan kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik görüş ve taslaklar temcit pilavı örneği ısıtılıp ısıtılıp emekçinin, işverenin ve sendikaların önüne konuluyor. Oluşan tepkiler üzerine rafa kaldırılıyor. Bir süre sonra bir başka ad altında yine gündeme getiriliyor,işçi ve işverenden destek bulamayınca taslak veya çalışmadan vazgeçiliyor.

Çeşitli siyasi iktidarlar yaklaşık 50 yıldır kıdem tazminatını kaldırma girişimlerinde bulundu. Emekçinin kararlı ve ödünsüz dik duruşu ile bu girişimler hep sonuçsuz kaldı. Asıl, bugüne dek fona ilişkin taslakların hazırlık aşamasında emekçilerin görüşü hiç alınmadı. Siyasi iktidarlar taslağı hazırlayıp işçiler ve işverenlerin önüne koydu. Doğal olarak tümünde de uzlaşma sağlanamadı.

Emekçinin, sendikaların vazgeçilmesi ve kırmızı çizgisi olan kıdem tazminatını sürekli gündemde tutmak, fona çevirme isteğini sık gündeme taşımak gerginlikten başka bir şey değil. Çünkü, işçi emekliliğinde tek güvencesi, kızının çeyiz, oğlunun damatlık parası olan kıdem tazminatından kesinlikle  vazgeçmeyeceğini eylemleriyle göstermişti. Hazırlanan fon taslağına işverenler de çekinceli yaklaştığına göre, kıdemdeki ısrarı anlamak mümkün değil.

İşçi ve işveren onaylamayınca  Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında bir kez daha kurulmak istenilen kıdem tazminatı fonundan hükümet şimdilik vazgeçmiş görünüyor. Tabii ileri ki günlerde ne olur bilemem. Ama tartışmaların süreceği kesin. Seçim olmazsa gelecek yıl da gündeme gelmesi kuvvetle  muhtemel.

Türk-İş, siyasi partilere, köşe yazarlarına ve gazetecilere mektup göndererek kıdem tazminatının kaldırılarak fona dönüştürülmesine yönelik kaygılarını bildirdi.

Yaşanan süreçte böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılmasının çalışma yaşamının zaten bozulmuş dengelerini tümden alt üst edeceği vurgulanan Türk-İş mektubunda, çalışanların ve işverenlerin huzursuz olduğu kaydedildi. TES ile amaçlanan emeklilerin gelir kaybını değil, ekonominin kaynak gereksinimini karşılamak olduğuna dikkat çekilen mektupta, tasarrufların artırılmak istendiği, ancak işçilerin tasarruf edecek gelir düzeyinde olmadığı vurgulandı.

Konfederasyonun kıdem tazminatının özünü zedeleyecek hiçbir düzenlemeye katılmayacağının altı çizilen Türk-İş mektubunda, 21, 22 ve 23. Genel kurullarda alınan “genel grev” kararları anımsatıldı. Mektupta, bu kararların yerine getirilmesinde emekçinin kararlı olduğu belirtildi.

Türk-İş’in vurguladığı gibi, getirilmek istenen TES ile sözüm ona emekçinin tasarruf etmesi sağlanacakmış. Bu hayat pahalılığında eline geçen düşük ücretlerle nasıl tasarruf edecekler?      

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar