Ordu
DOLAR9.5197
EURO11.0596
ALTIN548.63
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Ne beklenirdi ki!

Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı aşağı yukarı şekillenmeye başladı.

Ay başında çalışmalarına başlayan ve bugüne dek üç toplantı gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzdeki yılda uygulanacak ücreti dördüncü toplantıda saptaması kuvvetle muhtemel.

Komisyona emekçileri temsilen katılan Türk-İş’in asgari ücretin en az net 2 bin 578 lira olarak belirlenmesi ve bunun altındaki bir rakama imza atmayacaklarını açıklamasına karşın, işveren temsilcisi TİSK’in 2 bin 262 lirayı dillendirmesi ortak uzlaşmanın bu yıl da olası olmadığını ortaya koydu.

İşçi ve işverenlerin önerdiği rakamlar değerlendirilirken Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) komisyona tek bir işçinin geçim maliyetini 2 bin 331 lira olarak bildirmesi tartışmalara yol açtı. TÜİK’in hayat pahalılığının dorukta olduğu günümüzde 2 bin 331 lirayı önermesi doğrusu kafaları karıştırdı. Çünkü bu rakam komisyon tarafından dikkate alınırsa mevcut asgari ücrette sadece yüzde 5,3 oranında, başka bir ifadeyle 311 lira artış olacak.

TÜİK’in saptanacak asgari ücret için önerdiği rakam,  kasım ayına ilişkin açıkladığı enflasyonun hayli altında. İki hafta önce açıklanan yıllık enflasyon yüzde 10.53’dü. Komisyona önerdiği rakam ile 15 gün önce kamuoyuna duyurduğu enflasyon oranı arasında iki kat fark var. Yani, TÜİK kendi içinde çelişiyor. Aslında çok fazla bir şey beklememek lazım.

Son aylarda hayat pahalılığından vatandaşın cebi ile mutfağı yanıyor, ne var ki TÜİK sanki piyasada ucuzluk varmış gibi açıkladığı düşük enflasyon oranları ile herkesi şaşırtıyor. Onun için yeni asgari ücrete ilişkin komisyona bildirdiği rakam karşısında, “ Ne beklenirdi ki!” demek en iyisi.

Yedi milyonu aşkın emekçi, yeni asgari ücreti dört gözle beklese bile işveren temsilcilerinin açıklamaları ve TÜİK’in önerisi hiç umut vermiyor. Her ne denli Türk-İş, 2 bin 578 liranın altında kalan rakamı kabul etmeyeceklerini ısrarla vurgulasa da önceki yıllarda olduğu gibi TİSK ve hükümet temsilcilerinin “ evet” oyu, yani oy çokluğu ile yeni ücretin saptanması kesin gibi.

Görünen o ki, hükümet TİSK’in dile getirdiği 2 bin 262 liranın bir miktar üzerine çıkarak 2020’de uygulanacak net ücret oy çokluğu ile 2 bin 300 lira dolayında saptanır. Düşük olursa da şaşırmamak gerek.

Büyük olasılıkla işverene asgari ücret desteği devam eder. TİSK, her bir işçi başına 100 lira olarak ödenen yardımın 200 liraya çıkarılmasını talep ediyor. Siyasi irade bunu kabul eder mi? Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda emekçilerin talebi genelde kabul görmüyor. Masaya sözde işçi temsilcisi olarak oturuyor. Çünkü, komisyonda bugüne dek altı kez oy birliği ile iki veya üç kez de hükümet ve işçilerin oyları ile asgari ücret saptanmış. Bu da gösteriyor ki, emekçiler masada figüran olmaktan öteye gidemiyor. Yapılması gereken, komisyonun yapısının ve belirleme sisteminin radikal şekilde değiştirilmesi. Umarım, emekçi beklediğini alır. Ama çok zor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar