Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ne bitmez iştah

Bazı vekillerin makam iştahına akıl sır erdirmek mümkün değil. Çok değil, daha dört ay önce halkın oyları ile milletvekili seçilenlerden bazıları şimdi de gözünü Belediye Başkanlığına dikti.

Yerel seçime ilişkin geri sayım başlarken olası aday adaylarının, ya da olmak isteyenlerin adları medyaya düşmeye başladı. Yerel yönetimlere talip olanlar parti Genel Merkezlerinin kapılarını çalmaya, yetkililerle görüşmeye başladı.  Özellikle Büyükşehir Belediyeleri için bir hayli isim ortaya atılıyor. Ne ilginçtir ki, çok sayıda vekilin adı da belediyeler için geçiyor. Hatta açıktan aday adaylığını kamuoyuna duyuranlar bile var.

Ana muhalefet partisi CHP’de çok sayıda milletvekilinin İstanbul, Ankara ve İzmir başkanlığına gönüllü olduğu sır değil. Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi İstanbul için aday adaylıklarını çok önceden kamuoyuna  açıklamıştı. Aynı şekilde Ankara için Bülent Kuşoğlu, Levent Gök, İzmir için Tuncay Özkan, Atilla Sertel, Ordu için ise Seyit Torun’un adı geçiyor.

AKP’de de yine üç büyük kent için Binali Yıldırım, Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş’un adaylıkları konuşuluyor. MHP ve İYİ Parti’de vekil adaylıkları şimdilik söz konusu değil. İsimleri konuşulanların, yazılanların tümü 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilerek Meclis’e girenler.  Hatta Binali Yıldırım TBMM Başkanı.

Daha vekil seçileli dört ay olmuş, gözlerini Belediye Başkanlığına dikmişler. Böyle bir niyetiniz vardı da neden vekilliğe aday oldunuz. Öyle ya partililer seçilmeniz için çalıştı, koşuşturdu,  yüz binlerce seçmen oy kullandı. Yazık değil mi o emeğe, çabaya ve oya. Eğer Belediye Başkanlığı gibi hedefiniz vardı neden 24 Haziran öncesi açıklamadınız Ne bitmez iştahmış bu böyle. Vekillik yetmedi, Belediye Başkanlığı. Oh ne güzel.

Bu arada Muharrem İnce’ye değinmeden edemeyeceğim. Bir bakıyorsunuz, “Hiçbir yere Belediye Başkan adayı değilim. Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olacağım” diyor, bir bakıyorsunuz” Önseçim yapılırsa İstanbul’a aday olabilirim” şeklinde açıklama yaparak şaşırtıyor. Artık kendisinin bir karar vermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden yüksek oy alan,  siyasete heyecan getiren Muharrem İnce’nin ikircikli tavrı doğrusu kendisine oy verenlerin aklını karıştırıyor. Muharrem İnce’nin net bir şekilde nereye aday olduğunu açıklaması kaçınılmaz. Yoksa üzerinden çok tartışmalar yapılır, yıpranan kendisi olur.

Bu yazdıklarım daha çok CHP’li vekiller için söz konusu. Hele bir Gürsel Tekin ile Akif Hamzaçebi var ki,  bir türlü iştahları, hırsları dinmiyor Yerel seçimler gündeme geldiğinde ikisi hep ön plana çıkıyor.  Sonuçta  çok az sayıda vekilin Belediye Başkanlığına aday gösterileceğini umuyorum Onlar da üç büyük kent için olabilir. Yani diğerlerine Belediye Başkanlığı yolu kapalı görünüyor.

Vekillerin Belediye Başkanlığına neden bu denli hevesli olduğunu düşündünüz mü hiç? Eğer bir Milletvekili herhangi bir yere Belediye Başkanı aday olursa istifa etmesine gerek yok. Seçilemezse zaten dönecek Meclis’e.  Ancak seçilirse vekillikten istifa etmesi zorunlu. Yasaların sağladığı bu olanağı kullanmak isteyen bazı hırslı ve iştahlı vekiller,  Belediye Başkan adaylığı için kulis yapıyor.

Kamuoyunun ve seçmenin de hiç hoşuna gitmeyen vekillerin bu tavrını, hırsını önleyecek olan partilerin Genel Başkanları. Partiler” Vekiller başkan adayı olamaz” yönünde bir karar alarak önlerini rahatlıkla kesebilir.

Sanırım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu yönde bir kararı önümüzdeki günlerde Parti Meclisi’ne aldıracaktır. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da adı geçen isimler dışında vekillere adaylık yolunu kapatacağı kuvvetle muhtemel. MHP ile İYİ Parti ne yönde karar alır, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bahçeli ile Akşener’in de vekillerin adaylığına sıcak bakmayacağını umuyorum.

Demem o ki, daha yeni vekil seçilerek Meclis’e girenler oy aldıkları seçmene, halka olan görevlerini  öncelikle yerine getirsinler. Aslında yasada değişiklik yapılarak vekillerin Belediye Başkan adayı olmalarının önüne set çekilmeli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar