Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ne farkı olacak ki?

Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma girişimleri “AKP’de kopmalar olur mu?” tartışmalarını gündeme taşıdı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteğini arkasına alan eski bakan Ali Babacan’ın sonbaharda siyaset sahnesine çıkması beklenen  partisinin ayak sesleri şimdiden duyulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partide kalmaya ikna edemediği Ali Babacan, AKP’den istifa ederek iddialı şekilde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hazırlıklarını yürüttüğü bir diğer partinin de yine sonbaharda kamuoyunun karşısına çıkması bekleniyor.

Ali Babacan’ın etkili ve güvenilir isimleri etrafında toplayarak geniş halk kesimine hitap edecek, AKP’nin 2002’deki kuruluş felsefesine uygun parti kurmayı hedeflediği açıkça görülüyor. Hatta, AKP içinde 20’ye yakın milletvekilinin Babacan’ın partisine geçebileceği öne sürülüyor. AKP’li eski bakan ve vekillerden birçoğunun adı kurucular arasında geçiyor.

Hiç kuşku yok ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’ndan çok, Ali Babacan’ı kuracağı partiyi merak ediyor, tabanını buraya kaydırmamak için önlemlerini almaya çalışıyor. Bu doğrultuda ağustostan itibaren adı her ne kadar yurt gezileri olsa da illeri ziyaret ederek tabanda dağılmayı, kaymayı önleyecek girişimlerde ve görüşmelerde bulunacak.

Abdullah Gül’ün perde arkasından desteklediği Ali Babacan’ın oluşturacağı yeni partiye, hem mevcut vekil,  hem eski bakan düzeyinde hem de tabandan katılımların olacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni parti girişimlerini “Hainlik” olarak değerlendirse de siyasetin doğasında ayrılmalar, istifalar, bir diğer partiye katılımların gerçekleşmesi kaçınılmaz. Ancak,  AKP tabanından büyük kopmaların yaşanacağını sanmıyorum. Belki küskünler ve dışlananlar Babacan’ın partisine katılır.  

AKP 2002 yılında Refah Partisi’nden istifa eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve arkadaşları tarafından kurulmuştu. Bir anlamda tarih tekerrür edecek.

Asıl sorgulanması gereken, kurulacak yeni partilerin AKP’den farkının ne  olacağı, hangi kitleye hitap edeceği. 

Abdullah Gül, Ali Babacan ve diğer kurucular AKP’nin 2002’deki kuruluş felsefesi ile amacından uzaklaştığını, bir anlamda yorulduğunu, sorunlara artık çözüm üretemediğini savunuyor. Acil sorunların toplumun geniş ve farklı kesimlerin  katılımı ile ortadan kaldırılarak ülkenin rahatlayacağını, bunun da yeni bir parti ile gerçekleştirilmesinin olası olduğunu dile getiriyorlar.

Doğru, başta işsizlik ve hayat pahalılığı olmak üzere ekonomik sorunlar can yakıyor, halk burnundan soluyor.   Bir yanda önlenemeyen enflasyon, diğer yanda düşük ücret ve düşük zam politikası ile ezilen yoksul kitle, diğer yanda tarımda dışa bağımlılığın giderek artması, ekonominin büyümemesi, demokrasi çıtasının bir türlü istenilen düzeye çıkarılamaması . Bu ve buna benzer sorunlar geniş halk yığınlarını, toplumu zorluyor ve geriyor.

İşte bu temel sorunları ortadan kaldıracaklarını, Türkiye’nin önünü açacaklarını savunuyor Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu.

Ne var ki unuttukları bir şey var, ya da görmek istemiyorlar. O da,  her ikisinin AKP hükümetlerinde  yıllarca bakan olarak görev yapması. Ali Babacan, uzun süre ekonominin yönetimini üstlendi. Uyguladığı politikalar hiçbir zaman dar gelirlinin yararına olmadı, aksine kemerler sıkıldıkça sıkıldı, ezilen milyonlarca sabit gelirli oldu.

Ahmet Davutoğlu, Dışıişleri Bakanlığı gibi çok önemli bir görevi üstlendi. Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu Suriye sorunu onun döneminde başladı. Esad takıntısı yüzünden gerçekleşen hala süren Suriye  bataklığı içinden çıkılmaz konuma evrildi.

Demem o ki, her ikisi de bakanlıkları süresince yapacaklarını gösterdi. Bundan sonra nasıl farklı bir yol ve yöntem izleyebilirler ki? Yani kuracakları partilerin AKP’den çok farkı olmaz.

Ali Babacan’ın kuracağı parti demokrasi ve ifade özgürlüğünü öne çıkararak  AKP’den kopan ve kopacak olan muhafazakar tabanın yeni adresi olabilir. Yine de AKP’nin karşısında hafife alamayacağı partiler olacak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar