Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Metin Topçu

Metin Topçu

Mail: [email protected]

reader

NE KADAR GELİŞTİK

Şimdi daha gerilere gidip mazeret uydurmayacağım. Uluorta düşündüklerimi yazacağım, Ak Partinin 20 yıllık iktidarının Milli Eğitim açısından geldiği noktaya bakacağım.

7 bakan görev yapmış bu süre zarfında. Bir o kadar Genel Müdür, onlarca daire başkanı müdürler flan, liste uzayıp gider!

Haberi okuyalım önce:

“ATV’de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciye Türkiye'nin başkenti sorusu yöneltildi. Sorunun cevabını bilemeyen yarışmacı, ilk olarak seyirci joker hakkını kullandı. Ancak seyirciler yüzde 40 oranında doğru cevap verince yarışmacı çift cevap joker hakkını kullanarak doğru yanıtı buldu. Sunucu Kenan İmirzalıoğlu da, "Türkiye'nin başkenti değişmedi. Sana söylüyorum seyircilerimiz de anlasın" diyerek tepki gösterdi.”

Olaya bakın. Tıp Fakültesi öğrencisi ülkesinin başkentini bilmiyor bir tarafa, salonda bulunan seyircilerin de % 40 ancak başkentimizi hatırlayabiliyor!

Fesini önüne koyup düşünmesi gerekenler kimlerdir şaşırdım doğrusu. Hepimizin katkısı var demeyeceğim. Bu işin suçlusu İktidardır.

 

Onca değişen bakana rağmen eğer öğrencilerde bilgi fakirliği bu derece utanılacak bir durumda ise kimse kusura bakmasın, tek suçlu hükümettir, 20 yıllık iktidardır. Çünkü bu iktidarla 21. Yüzyılın ilk çeyreğini doldurmak üzereyiz. Bir asrın bir çeyreğinde bir mesele halledilemiyorsa pes vallahi!

1962-63 döneminde ilkokul bitirme sınavında öğretmenlerin aklını başlarından almıştım.

O noktadan sonra Orta öğretimde, liselerde eğitim seviyesinin çok düştüğünü müşahede etmiştim fakat bu örnek çok kötü yaraladı beni. Canımızı emanet edeceğimiz doktorlar bu kadar cahil olmamalı, olamaz.

ANKA yaptık, SİHA yaptık, tank- top, helikopter yaptık fakat başkentimizi bilen üniversite öğrencisini yetiştiremedik.

200 küsur üniversite, 500 den fazla lise, belki binlerle ortaokul, yüzbinlerce öğretmen

Ne iş yapa söyler misiniz bana?

Ne kadar geliştik diye araştırmaya gerek yok. Bu örnek çok fazla şey anlatıyor.

Ben utandım. Birilerinin yüzünün biber gibi yanması lazım!

Bu ayıp bu zamanda bana çok fazla geldi!

Selam ve dua ile…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar