Ordu
DOLAR12.3703
EURO13.9554
ALTIN713.28
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

Ne papazmış

 

ABD’nin çılgın Başkanı Trump’ın papaz Brunson’ın salıverilmediği gerekçesiyle Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararı üzerine dolar bir anda fırladı, 7 liraya yaklaştı.

Ülkemizde terör örgütlerine yardım ve yataklık etmekten ötürü ev hapsinde tutulan ABD’li papaz Brunson’ın salıverilmesini isteyen, dünyanın başına bela olan Trump, aksi halde daha ağır yaptırım kararları alabileceğini belirterek aklınca yeni gözdağı vermek istiyor.

İşbaşına geldiğinden bu yana politikalarıyla Yahudilik ile Hristiyanlığın karışımı evangelizmin savunucusu olan Trump, tamamıyla İsrail’in kucağına oturdu. Aslında, ABD’nin hemen hemen tüm Başkanları ülkelerindeki Yahudi lobisinin etkisinde kalarak evangelizmi ve İsrail’i her daim savunmuş, korumuşlardı. Ne var ki, hiçbiri bir tahtası eksik Trump kadar işi bu boyuta taşımamıştı. Trump öncekilerden daha ileri giderek ABD’yi resmen İsrail’in kucağına oturttu.

Trump’ın Brunson’ın salıverilmesindeki ısrarının altında papazın da evangelist olması önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda kasımda ABD’de gerçekleştirilecek seçimlerde Yahudi lobisinin oylarını almaya yönelik bir girişim.

Aslında, dünyaya meydan okuyan Trump’ın dost görünse bile Türkiye’ye içten duygular beslemediği aşikâr. Suriye’de terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD-YPG’yi desteklemesi, TIR’larla silah göndermesi, kendince Kürt koridoru oluşturmak istemesi, konsorsiyumunda ortak olduğumuz F-35 savaş uçaklarının teslimatının durdurulması kararı NATO müttefiki Türkiye’ ye samimi olmadığının açık kanıtıydı. Bardağı taşıran son papaz Brunson olayı ikiyüzlülüğünü ve güvenilmez müttefik olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

ABD’nin Ortadoğu’da İsrail ile birlikte egemenlik kurma, bölgeyi kontrol altına alma istekleri sır değil. Afganistan ile başlayıp Libya, Mısır ve Tunus’ta Arap Baharı adı altında desteklediği iç ayaklanmalarla devam eden, Irak ve Suriye’deki iç savaşlarla kendini gösteren rejim değişikliğinin altında hep ABD ve İsrail bulundu. Sırada yaptırım kararı aldığı İran görünse de bu ülkede istediği sonucu alabilmesi çok zor. Çünkü İran diğerleri gibi kolay yutulacak lokma değil.

Tabii Ortadoğu’da vahşi planlarını uygularken, İsrail’in yanı sıra Suudi Arabistan’ın desteğini de sürekli arkasına alıyor. Demem o ki, ABD ve İsrail bölgenin bütünüyle evangelizmin kontrolü altına girmesini hedefliyor. Bölgenin güçlü ülkesi Türkiye’yi yukarıda sıraladığım çirkin olaylar ve rahip Brunson salıverilmedi diye yaptırım kararları ile aklınca Türkiye’yi ekonomik alanda zayıflatmak istiyor.

Ne var ki, Türkiye’nin bölgedeki diğer ülkelere, benzemediğini, 81 milyonun ülkesi söz konusu olduğunda bir araya gelerek kenetleneceğini hesap edemiyor. Yani, Türkiye Trump’ın yaptırım uygulamalarıyla ekonomisini çökerterek egemenliği altına alabileceği ülke değil.

Kuşkusuz, doların 7 liraya yaklaşması ekonomik dengeleri oldukça sarsıyor, etkiliyor. Olan da en çok dolar bazında borcu bulunanlara oluyor. Dövizin Türk lirası karşısında değer kazanması, elbette ki yurttaşın satın alma gücünü düşürüyor, bir anlamda yoksullaştırıyor. Hiç kimse “Bana ne. Ne işim olur dolarla?” dememeli.  Çünkü dövizdeki artış zincirleme temel tüketim maddelerine zam olarak yansıyor, yaşam pahalılaşıyor. Yani dolar ve avrodaki artış sıradan yurttaşı çok yakından ilgilendiriyor.

Ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası’nın piyasaya müdahaleleri ile dövizin ateşi düşürülmeye çalışılıyor. Ağır ekonomik kriz gibi görünse bile Türkiye alacağı önlemlerle bunu öncekiler gibi atlatabilecek güçte. Yaralar sarılabilir. Yeter ki liramıza sahip çıkalım, kenetlenelim.

Bir önerim de vatandaşlara, eğer dolar ve avro ile borçlarınız yoksa dövize hücum etmeyin, satın almayın. Türk lirası kullanın, lirayla alışveriş yapın. Ülkenin milli parasını korumak, değerini düşürmemek her yurttaşın görevi. Borcu olmayan döviz bürolarına koşmasın.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin Trump’a karşı Türkiye’yi destelemesi sevindirici bir gelişme. Merkel ve diğer Avrupalı liderler yaka silkiyor ABD Başkanından. Zaten AB ülkeleri Trump’ın İran’a karşı aldığı ambargoya da destek vermemişti.  Sadece İsrail’i yanına alarak dünyaya meydan okuyan aymaz Trump, kararlarıyla daha çok şaşırtacak gibi.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar