Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ

Önceki Belediye Başkanları döneminde Sakin Şehir adımız var diye her ne sebeple olursa olsun  kutlamalarda Havai fişekler patlatılmıyordu. Sağ olsun Mustafa Başkan, bayram seyran kütür kütür patlatıyor fişekleri. Nerede kaldı sakin şehirlik? Hani kriterlerimiz arasındaki “Gürültü Kirliliği” yani Cittaslow ruhu nerede?

***

Arkadaşlar, bildiğiniz üzere ilçemiz kuşların göç yolunda bulunuyor.  Ayrıca, gürültü kirliliği yaratan;  yüksek sesle hamsi satanlar, pazardaki bağıran pazarcılar, hurdacılar, pat patlar, overlokçular, sarımsak  ve kaya tuzu satanlar... Ya ilçenin içindeki araç parkları, pazarlamacılar, sokağı en az yarım saat trafiğe kapatan un kamyonları, sokaklarda motorla odun kesenler ne olacak ne zaman haline yoluna sokulacak?.. En iyisi ne biliyor musunuz? Cittaslow’un nimetlerinden  faydalanacaksınız ya da  o sertifikayı duvardan alacaksınız. “Biz ilçe olarak bu işte yokuz. Biz kendi yağıyla kavrulan bir ilçeyiz diyeceksiniz” ve sakin şehirlikten kopacaksınız. Ben de bu konuyu bir daha  gündeme getirmeyeceğim.

Sevgili başkanım, bu konu ile ilgili radikal kararlar almanın zamanı gelmedi mi acaba?

***

10 Kasım Atatürk’ü anma günü ilan edilmiş. Ulusça yasta olmamız gerekmiyor mu? Bizim İlçe Spor Müdürlüğümüz sağ olsun bütün spor etkinliklerini Atatürk’ü Anma gününe yani 10 Kasıma ayarlamış.  7 Kasımda  10 Kasım Atatürk’ü anma günü Oryantrink (Harita ile Yön Bulma) yarışması koymuş. 14 Kasım bisiklet yarışması, Basketbol turnuvası, 11-12 Kasım Bocce yarışması, 08-12 Kasım arası Masa Tenisi yarışması bunların hepsinin başında 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü yazılı. Ben çok anlam veremedim. Bütün bu yarışmalar 10 Kasım’da değil de, 23 Nisan’da, 19 Mayısta ve de 29 Ekim’de yapılabilir. Ama 10 Kasımda yapılması bana çok etik gelmedi. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu o gün” YASTAYIZ “  yasta olmalıyız. Bu iş bana biraz işgüzarlık  yerel tabirle Hoşamatlık gibi geldi.

***

Ha.. Atatürk’ün öldüğü o gün için illa bir etkinlik mi yapacaksınız?  Olur. Örneğin, Atatürk’le ilgili resim yarışması, şiir yarışması, Kompozisyon yarışmaları yapabilirsiniz. Hiç olmazsa meşalelerle birlikte Atanın huzurunda gün boyu saygı nöbetinde bulunabilirsiniz ama diğer oryantiringdi, bisikletti, bocceydi, basketboldu  bütün bunlar sanki o günle çok bağdaşmıyor diye düşünüyorum. Bence hiç uygun değil hiç. Anlayın artık; 10 Kasım bir bayram değil. Merak ediyorum yöneticilerimiz bu konuya ne diyecekler.

Sayın okur sizce de uygun mu bütün bunlar? Yoksa ben de mi bir arıza var.

Yazım, sözüm arif olana. Arif olan anlar.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar