Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Nerden nereye  

Emperyal güç, Dünya jandarması ABD, Irak’ta Saddam Hüseyin’i devirmek için bulduğu bahane, “Bana sormadan, Kuveyt’e nasıl saldırırsın”  demekle başladı. 10 yıl sonra yani bugün muhasebe kayıtları incelenince görüldü ki, Irak’ta asker bulundurmanın maliyeti 3 trilyon dolar. Bunun 1,5 trilyonu savaş sırasında Irak’ta harcanan… İkinci 1,5 trilyon ise savaşa katılan askerlerin rehabilitasyonu için harcananmış!

***

Türkiye’nin de -ABD gibi- savaşın maliyet hesabını yapacağı günler geliyor. Muhalefet cenahı şimdiden “kaynak nerede” arayışına girdi bile!

 İktidar cenahı bu konuda sus/pus olsa da Türkiye’deki 3,5 milyon Suriyeliye 40 milyar dolar harcandığı bilinen gerçek…

40 milyar dolar harcamanın hangi kaynaktan yapıldığı biliniyor mu?

Bir iki adres gösterildi. Harcama kayıtlarına ulaşılamayınca, “olsa olsa bu para Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden sağlanmıştır” denildi.

***

Kulağa gelen duyumlara bakacak olursak 3 milyon Suriyeliyi de, Suriye topraklarında bakıyormuşuz?!

İdlib’den Türkiye’ye doğru yola çıkan 1 milyon Suriyeli bu hesaba dâhil değil!

Hadi bilinen harcama 40 milyon dolar.

Bilinmeyenin de 40 milyar dolar olduğunu varsayarsak; Türkiye’nin, Suriye savaşında (6 yılda) harcadığı 80 milyar dolar.

Demek ki kesenin ağzını tam açmışız.

***

Bu hesaplamada İdlib’deki, (eli silahlı, kafa kesen, insan ciğeri yiyen) teröristlerin 20-30 yıl sürecek; rehabilitasyon harcamaları yok.

Demek ki nereden bakarsanız bakın Suriye savaşının bize maliyeti katlanarak 160’la 200 milyar dolar arasında…

Güle oynaya “şehitler tepesi boş kalmasın” diye savaşa giden evlatlarımızın acısı -sihirli bir dokunuşla sonlandırılamadığı sürece- ölüm kapımızı çalmaya devam edecek…

***

Bu arada iki kutuplu siyaset, Avrupa Birliği’nden hızla uzaklaşmak her gün biraz daha yalnızlaşmamıza sebep olduğu kanaatindeyim.

***

Koronavirüsü nedeniyle Çin’den tuz ithali durdurulsun diyenler var. Bir süre sonra pıtlak mısır, kâğıt, şeker almayalım diyenler de çıkacaktır. Bu kaçınılmaz son…

Yalnız şunu unutmayalım. Çin, bize 20 milyar dolarlık ihracatı olan bir ülke. Bizim Çin’e sattıklarımız ise toplamda 1 milyar dolar. Nerden baksanız 20’de 1…

Üretmeyen, üretmediğini tüketen bir ülkeyiz. Böyle bir kararın iç piyasada yaratacağı sarsıntı  - Cumhuriyet Gazetesi “Pencere” köşesi yazarı İlhan Selçuk üstadımızın deyimiyle- “komprador burjuvaziyi(*) epey zora sokacaktır.

 

(*)Üretmediğini satan.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar