Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

O açıklama boşuna değil...

“Bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü”. Öyle ya, Bülent Arınç, birden niye böyle konuştu, gündemi değiştirdi.

Yıllarca AKP hükümetlerinde bakanlık ve TBMM Başkanlığı yapan, şimdi de Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini sürdüren Bülent Arınç’ın bir televizyon kanalında tutuklu Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkında söyledikleri siyaset gündemine oturdu.

Demirtaş ve Kavala’nın uzun tutukluluğuna vurgu yapan Arınç, ikisinin yanı sıra yazı ve konuşmalarından ötürü hapiste olan diğer tutukluların da bir an önce salıverilmeleri gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukta yeni bir reformun gerçekleştirileceğini açıklanmasının hemen ardından Arınç’nı bu şekilde görüş belirtmesi yurttaşın kafasında “Neler oluyor?” sorusunu oluşturdu. Aynı yönde  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuşmuştu. Rastlantı olmasa gerek üst üste bu yöndeki açıklamalar.

Organize suç örgütü liderinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu densizce tehdit etmesinin konuşulduğu sırada Arınç’ın açıklamasının gündem değiştirmeye yönelik olduğu da savunuldu.

AKP’nin “vicdanı” olarak nitelendiren, zaman zaman şaşırtıcı söylemlerde bulunan Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkında söyledikleri, hatta Demirtaş’ın yazdığı “Devran” kitabından övgü ile bahsetmesi ekonomik sorunlardan ötürü oyu düşmeye başlayan AKP’nin “yeni bir açılıma kapı mı aralıyor?” değerlendirmesini gündeme taşıdı. Ne var ki, Cumhur İttifakının sıkı savunucusu, küçük ortağı MHP’nin HDP ile yeniden görüşmelere başlanmasına onay vermesi olası değil. Zaten, Bülent Arınç’ın konuşmasına en şiddetli tepkiyi MHP yöneticileri gösterdi.

Ergenekon davasına bakan yargıç ve savcıların geçmişte sanıklara çok haksızlık yaptığını vurgulayan Arınç’ın o savcı ve hakimler üzerinden bugün görev yapanlara göndermede bulunması doğrusu çok anlamlıydı. Ne var ki,  Bülent Arınç, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi askerlere karşı yürütülen operasyonları ve tutuklamaları o günlerde “Türkiye bağırsaklarını temizliyor” diyerek savunmuştu. Adının karıştığı bir olay sonucu devletin mahremi olan “Kozmik odaya” FETÖ’cüler tarafından girilerek, gizli kalması gereken bilgiler Okyanus ötesine gönderilmişti. Sanırım, Arınç, bunları da unutmamıştır.  

 Öyleyse neden bu tür söylemlerde bulundu Bülent Arınç? Hiç kuşku yok ki, AKP’nin “vicdani sesinin” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı olmadan böyle açıklamalar yapması olanaksız.  Damat Berat Albayrak’ın istifasının ardından hukukta, demokraside ve ekonomide yeni reform başlatmayı, AB ve ABD ile yakınlaşmayı amaçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arınç üzerinden birilerine mesaj göndermiş olabilir mi?

Ancak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifakı yıkmayı göze alarak yeni bir açılıma, HDP ile görüşmelere başlanmasına olumlu bakacağına ihtimal vermiyorum. Ha, Erdoğan MHP’nin ittifaktan ayrılmasını göze alarak, yeniden parlamenter sisteme dönülmesi şartıyla muhalefet partilerinin desteğini alarak 2023 yılına dek görevini sürdürmeyi düşünebilir mi?  Tümü Ankara’da siyaset gündeminde konuşulan senaryolar. Tabii, hangisi gerçek hangisi gerçek dışı, gelişmeler ortaya koyacak. Sonuçta, Bülent Arınç’ın açıklamaları boşuna değil.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar