Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

O, ben değilim

İstanbul-Karadeniz Fındık ve Mamuller İhracatçılar Birliği, yerel ve bölgesel gazetelerde ortaklaşa zehir/zemberek bir “duyuru” yayımlattı.

“Kamuoyuna Duyuru”ya ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni, Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Kongresi (INC) tarafından açıklanan Türkiye’nin 2019 yılı Fındık Rekoltesi”…

Diyorlar ki;

(...) hadsiz ve saldırgan çevreler(in) uyduruk unvanlar ile üretici sırtından maaş alma dışında hangi hizmetleri yaptıkları (bilinmeyen ), sadece fındık yansın, donsun diye bekleyen (lerin)  “istemezük” kampanyalarıdır bunlar... (…) Cevapsız bırakmayacağız  (…) kendileri ile yargı huzurunda da hesaplaşacağız”!

***

“Kamuoyuna Duyuru”nun tamamını dikkatle okudum, sonra  “ayrıntı” köşesinde “Rekolte” başlıklı yazıda (28 Mayıs, Salı) “suya sabuna dokunup dokunmadığıma” baktım.  Özetle demişim ki: “Bağırıp, çağırmak bir işe yıllardır yaramadı, önümüzdeki yıllarda da yaramayacak”!

Allah Allah bununla da yetinmemiş devam etmişim: “Biz fındık üreticileri hep FİSKOBİRLİK gibi –güdümlü birliklerin- üreticiyi koruyacağına inandırıldık. (…) Fındık rekoltesi -tahmini de olsa- verilen rakamlar her seferinde üreticiyi şaşırtmıştır.  Bunun başkaca izahı varsa, onu da bilmiyorum” .

***

Yani, bendeniz “hadsiz, cahil, kifayetsiz ve muhteris kimseler” arasına girmiyorum.  

O nedenle  “akıl, izan ve dünya gerçeklerinden mahrum”lar arasında sayılmam.  Gerine gerine “O ben değilim” diyebilirim. 

***

Ayrıca “üreten/tüketen arasında bir köprü kurulmasını “aracı” olmamasını, “üretim/tüketim kooperatifleri kurulmasını savunanlardanım. Bu nedenle Tacim Odası Başkanı Hüsnü Akyol’un 10’ncu Fındık Kurultay’ında söylediğini (Tarım mı, sanayi mi başlıklı yazı) zaman zaman 30 Mayıs, Perşembe)  köşeme alıyor: “  “Zür’a perişandır, murabbacının, tefecinin elinde inim inim inlemektedir” diyorum.

Hadi son söz İhracatçılarımızın olsun…

İhracatçının talebi; arz-talep dengesinin gözetilmesi, serbest piyasa kurallarına uyulması ve gerekiyorsa uygulanacak politikanın zamanında belirlenerek ilan edilmesi, sonra da sezon içinde asla değiştirilmemesidir”.

Demek ki serbest piyasa kuralları geçerlidir. Asla değiştirilmemelidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar