Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

O sözler başkana yakışmadı…

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in harcama limitlerine ilişkin karşıt takımlara göndermede bulunduğu,”Paraları Leyla’ya bastılar” sözü hiç şık ve etik değildi.

Türk futboluna damga vuran, ülkemizi Avrupa’da başarı ile temsil eden, UEFA Kupası’nı kazanan ulu çınar bir kulübün başkanının ağzına hiç ama hiç yakışmadı irite edici söylemler. Mustafa Cengiz, daha önce de Ali Koç’a yönelik “Sen nasıl başkansın, hiçbir şeyden haberin yok” diye yüklenmişti. Oysa o Ali Koç, hastalığında hastaneye ilk koşan kişiydi. Elbette, insanlık bunu gerektiriyordu.

Fenerbahçe’nin harcama limitlerinin yükseltilmesine karşı çıkabilirsin, itiraz edebilirsin. Nitekim, TFF yönetimi ile Kulüpler Birliği Vakfı arasında gerçekleştirilen toplantıda Trabzonspor Başkanı ile birlikte bu yöndeki talebe karşı çıktı. Şimdi ne gereği var, ortalığı gerecek sözlere, “Paraları Leyla’ya bastılar” söylemine.

Koronadan ötürü olağanüstü günlerden geçtiğimiz ortamda futbolda centilmenliğin, hoş görünün egemen olması gerekmiyor mu? Bunu sağlama görevi de bizatihi açıklamaları, duruşları ve taraftara vereceği mesajlarla kulüp başkanlarına düşüyor. Hem Ali Koç’un sevgili kızı Leyla, “Neden böyle konuştun Mustafa Amca?” diye sorsa, Mustafa Cengiz ne yanıt verir acaba?

12 Eylül’de başlayacak yeni futbol sezonunda sağduyu öne çıkmalı. Çok sayıda takımın şampiyonluk iddiası taşıdığı sezonda ağızdan çıkacak sözler düşünülerek, kimseyi incitmeyecek şekilde sarfedilmeli.

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe, Türk futbolunun çınarlık abide kulüpleridir. Anadolu’ya şampiyonluğu ilk taşıyan Trabzonspor, yine alkışlanacak çaba ve savaşım ile şampiyonluğa ulaşan Bursaspor, Süper Lig’de, TFF 1.Lig’de, TFF 2 ve 3.Lig’de mücadele eden Samsunspor, Adanademirspor, Sivasspor,  Orduspor gibi kent takımları, amatör ekiplerin her biri değerli kulüplerdir. Her biri centilmence uğraş veren değerlerdir. Sonuçta, tüm futbol takımları zor koşullarda Türk futbolunun kalkınması, dünyada ve Avrupa’da söz sahibi olabilmesi amacıyla mücadele ediyor.

Elbette, taraftarı, başarısı, şanlı tarihi geçmişleri ile Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor farklı konumdalar. Her birinin dış kulvarlarda kazandığı başarılar ulusu gururlandırmış, zincirleme olarak bu başarı milli takıma yansımıştır.

Demem o ki, şimdi “dört büyükler” diye tanımlanan dört takımın da birbirlerine karşı farklılıkları ve üstünlükleri yok. Bu yıl Fenerbahçe şampiyon olur, gelecek yıllarda diğerleri. Zaten futbolun, sporun güzelliği de bu değil mi?

Futbolun ayrılmaz parçaları olan tüm takım başkan ve yöneticilerinin birbirlerine karşı kırıcı söylemlerden kaçınmaları, sinirlerine hâkim olmaları gerekiyor. Bir anda ağızdan çıkan kırıcı sözlerin nereye varacağı, oluşturacağı zarar sonra görülüyor. Ama iş işten geçiyor. Galatasaray Başkanı’nın sözlerinden ötürü kamuoyuna ve spor camiasına özür borcu var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar