Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ODÜ BARAJINA GÜNEŞ PANELİ

Enerji kaynaklarının yavaşça tükenişi, su, rüzgar ve güneş enerjisine yönelmenin yolunu açtı. Artan dünya nüfusu ve tabii kaynakların hızla tüketilmesi riski, enerji sektörünün yönünü alternatif modellere çevirdi. Bilhassa deniz, göl, barajlar üzerinde kurulabilen yüzen güneş tarlaları, yatırımcıları heyecanlandıran yeni bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Su üzerine güneş panellerinde ilk adımları atan Japonya’nın ardından, Hindistan’da bu yola girerek, dünyanın en büyük panelini yaptı. İngiltere, sekiz futbol sahası büyüklüğünde, Avrupa’nın en büyük yüzer güneş enerjisi santralini Heathrow Havaalanı yakınındaki bir su rezervi üzerine inşa etti.

Türkiye’de ise ilk yüzer Güneş Enerji Santrali Büyükçekmece gölünde devreye girdi.

Yıllık 3 bin saati aşan güneşlenme süresi dolayısıyla "Türkiye'nin enerji vadisi" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, GAPTEAM tarafından geliştirilen proje kapsamında sulama kanallarının üzerindeki panellerde üretilecek enerji, tarımsal sulamada kullanılacak. Su kanallarının üzeri kapatılacağından buharlaşmaya bağlı su kayıplarının önüne geçilebilecek, ihtiyaç fazlası enerji sisteme aktarılarak gelir sağlanabilecek.

 

O kadar büyük ovalarımız varken neden su üstü sorusu, güneş panellerinin çalışma prensipleri göz önüne alındığında anlam kazanıyor. Panellerin su üzerine yerleştirilmesi karaya yerleştirilmesinden daha zormuş gibi gözükebilir ancak su yüzeyinde oluşunun yüzde on bir kat daha avantajı var. Paneller, kara kurulumunda yaz sıcaklarının etkisiyle güneş ışınlarının verdiği ısının üstüne çıkınca enerji üretim kapasitesi düşüyor. Tasarım kapasitesinde çalışabilmesi için panellerin soğumaya ihtiyacı oluyor. Ayrıca arazi bulma problemi yok. Güneş panelini bir yere sabitlemek yerine yüzdürüyorsunuz. Bu sayede atıl durumdaki göl, nehir ve barajlar kullanılırken ihtiyaç durumunda yüzen panelleri hızlı ve etkili bir şekilde bir yerden diğerine taşıyabilirsiniz.

Yenilenebilir enerji politikalarına yönelmekten başka çare yok. Artan enerji ihtiyacını karşılamak ve şehrin elektrik üretimine katkıda bulunmak adına Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Kampüsünün hemen yanından geçen Çırçıp Deresinde yüksekliği 30 metre olan baraj tipi gölet üzerinde ODÜ güneş tarlası kurmalıdır. Sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında buharlaşmayı önleyen güneş enerjisi çiftlikleri, su sayesinde panel yüzeylerini serin tutarak verimliliği artırmaktadır. Üzerine yapışan su yosunları sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanır. Buharlaşma oranı azaldığından, barajlardaki su kaybı azalır. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde yirmi iki oranında enerji üretiminde artış sağlanır. Böylece bu alanda dışa bağımlılıktan kaynaklanan dezavantajı yenilikçi projelerle dengeleyebiliriz. Olmaz demeyin!

ODÜ, imkanın sınırını görmek için imkansızı denemek zorunda!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar