Ordu
DOLAR13.4441
EURO15.2765
ALTIN765.56
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

ÖFKE PATLAMASI UCUZ  ATLATILDI

Ordu 2.Amatör Lig mücadelelerini takip etmek amacıyla Pazar günü  Karşıyaka’da bulunan  Fatih Sultan Mehmet Spor Tesisleri’ne giderek önce Saraycık Belediyespor-Kabataşspor daha sonra Kotyoraspor-Perşembespor karşılaşmalarını izledim.

Saraycık Belediyespor ile Kabataşspor arasındaki karşılaşma öncesi  özellikle geçtiğimiz hafta geçirmiş olduğu iş kazası sonucu hayatını kaybeden Kabataşspor futbolcusu Servet Akyürek için takım arkadaşları vefatından sonra onsuz ilk defa sahaya çıkacağı için çok duygusaldı ve başta kalecileri olmak üzere çoğu oyuncu gözyaşlarını tutamadı. Karşılaşmaya  “Mekanın Cennet Olsun Kaptan” pankartıyla çıktılar ve bu hafta oynanan tüm karşılaşmalarda 1 dakikalık saygu duruşundan sonra karşılaşma başladı. Kabataşspor takımı beden olarak sahada olsalarda Kaptanları Servet Akyürek’i kaybetmenin acısından dolayı  kafa olarak sahada değillerdi özellikle kalecilerinin hatalı  yediği ikinci golde bunu çok net gösterdi. Saraycık Belediyespor rakibi Kabataşspor takımını 5-3 mağlup ederek play-off umutlarını devam ettirdi.

 

Günün ikinci karşılaşmasında Ordu 2.Amatör Lig A grubunun şampiyonunun belirleneceği 27 puanlı Kotyoraspor ile 24 puanlı Perşembespor takımlarının mücadelesinde ilk yarı soyunma odasına Kotyoraspor takımı 1-0 önde giderken  saha dışında taşlı yolda iki takım oyuncuları birbirine saldırdı taşla yaralamalar gerçekleşti. İkinci yarı biraz gecikmeli başlayan karşılaşmayı Kotyoraspor takımı 3-0 kazanarak  A grubu şampiyonu olarak gelecek sezon Ordu 1.Amatör Lig’de oynama şansını yakaladı. Perşembespor takımı bu şansını play-off mücadelelerinde kovalayacak.

 

Ulu Önder Atatürk’ün söylediği “Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Ahlaklısını Severim” sözünü yeni yapılan bu tesislere yazılması gerekir. Devre arasında sözlü sataşma önce itiş kakış sonra yumruklamaya en son kızgınlığını alamamanın verdiği öfkeyle eline aldığı taş parçasıyla rakip takım oyuncusunu yaralamaya kadar giden hoş olmayan olayları gördük. Sporcu arkadaşlar lütfen galip gelmeyi, şampiyon  olmayı ölüm kalım mücadelesi gibi büyük anlamlar yüklemeyin. Bir anlık öfke sonucu Allah korusun Pazar günkü olaylarda ölümlü bir vaka olsaydı bir ömür boyu 1 dakikalık öfke kontrolünü yapamamanın cezasını  hayatının en güzel yıllarını cezaevinde geçirmenin yanı sıra ömür boyu vicdan azabı duymak zorunda kalabilirsiniz.  Lütfen kendinizi futbolunuzla sahada oynayarak gösterin kaba kuvvetle güç gösterisi yaparak değil.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan Fatih Sultan Mehmet Spor Tesisleri daha sonra Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne  devredilerek ihalesi yapıldı mevcut ayrılan ödenek yetmeyince Spor Toto Teşkilatından ilave 5 milyon daha aktarılmasına rağmen tam anlamıyla bitirilemedi. Yapılan korkularak şimdiden kırılmış zarar görmüş, sahaların skorbordları yok, sadece 1 nolu sahanın tek taraflı seyirci tribünleri var diğer iki tane sahanın seyirci tribünleri halen yapılmadı, çevre düzenlemesi yapılmadı. Çevre düzenlemesi yapılmadığı için soyunma odasına giden sporcular taşlı  yolda giderken aldığı taşla rakip oyuncuya ciddi anlamda zarar verecekti. Başta Ordu Çevik Kuvvet Spor Şube olmak üzere orada görev yapan 2 minibüs polislerin de zor durumda kalmasına neden oldu.  Yapılan sahaların gece ışıklandırmasının yetersiz olduğu söyleniyor. Bu sahaların Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne devri olacak mı Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde mi kalacak konu belirsizliğini koruyor.

 

Ayrıca karşılaşmanın hakemi tarafından güvenlik gerekçesiyle sahada görev yapan iki tane basın mensubu arkadaş saha dışarısına çıkarıldı. İlgililere sorduğumda yelekleri olmadığı gerekçesiyle çıkartılmış olabileceği söylendi. Lütfen özellikle bu tür tansiyonu yüksek karşılaşmalar oynanırken üst düzey güvenlik tedbiri almanızı anlayabilirim. Ama yeleği olsun yada olmasın bu zamana kadar kaç basın mensubu hakemlere yada sahadaki futbolculara saldırdı güvenlik zaafiyeti oluşturdu. Ben hatırlıyamıyorum. Ya da arkadaşların üstünde yelek olmayıp sahada kalsaydı hakeme ya da sporcu arkadaşlara mı saldıracaklardı veya üzerinde yelek olsaydı  o yelek sayesinde mi sakin kalıp güvenlik zaafiyeti oluşturmayacaktı. Mesele sadece yelekse dalgınlığına gelip unutmuş olabilir sonuçta ilk defa bir maçı görüntülemeye gelmiyorlar kimliklerini kontrol edebilirsiniz. Bu liglerde böyle  egosu olan hakem arkadaş üst liglerde  ne yapar kestiremiyorum. Sen nasıl sahada bir hakem olarak görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorsan o basın mensubu arkadaşlarda çalıştıkları gazetelere ve okuyucularına iyi bir haber hazırlama mücadelesi veriyor. Lütfen bundan sonraki bu tür alacağınız kararları  tek taraflı düşünerek uygulamayın gözden geçirmenizi diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar