Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Öğretilmiş yalnızlık 

Şu ara, sosyal mesafeyi, fiziki mesafeyi koruma konusunda pek başarılı bir sınav verdiğimiz söylenemez. 

Gördünüz: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gitti, geldi. Önümüzdeki Cumartesi ve Pazar sokağa çıkma yasağı uygulaması önceki uygulama gibi olmayacak… Bu konudaki bilgilendirme -son dakika açıklaması- yerine, 6 gün öncesine çekilmiş bulunuyor.

Siz siz olun ve hane halkınızın ihtiyaçlarını bu uzun aralıkta tamamlamaya çalışın…

Tabii “sosyal” ya da -doğru bir tanımlamayla- “fiziki” mesafeyi korumayı unutmayınız! 

*** 

Bilim kurulu adı üstünde sağlığımız, dolayısıyla “sağlıklı bir ortamda yaşam hakkımız” konusunda çok hassas… 

Bu hassasiyeti, acı patlıcanı kırağı çalmaz diyerek, bir takım dini referanslarla önleyemeyiz… Bunlar ipe un sermekten başka bir şey değildir. 

*** 

Şu an sokağa çıkma yasağı 20 yaş altı ile 65 yaş üstü bireylere uygulanıyor. Aradaki 45 yaş gurubu sokağa çıkma yasağı dışında tutuluyor. Onların da fiziki mesafeyi koruyarak işlerini yapmaları, koruma maskesi takma mecburiyeti var.

ABD yetkilileri: “Herkes, kendi maskesini kendi yapsın,” dedi.  Türkiye’de henüz bu aşamaya gelinmedi, her şeyi devletten bekleyen halkımız maskeyi de devletin getirmesini bekliyor.

*** 

 “Öğretilmiş çaresizlik” dediğimiz de budur! 

"Kaderimiz alnımızda yazılıdır, değiştirmemiz mümkün değildir," diyerek bir yaşam sınırı çizmek sağlık alanındaki gelişmeleri ve hastalıkların önlenmesi için bulunan ilaçları yok saymaktır. Türkiye’de yaş sınırı 1965 li yıllarda 65-70’di “Yolun yarısı yaş otuzbeş!” Bugün ne diyoruz: Yaş sınırımız 75-80!  

Çiçek aşısı, penisilinin bulunması, açık kalp ameliyatı, organ nakli, insan sağlığı üzerindeki çalışmaların tasavvurlarımızın çok üzerinde gelişmiş olduğunun göstergeleridir. 

Grip aşısı şu an yaygın uygulanıyor. Gripten ölümler o kadar da korkutucu gelmiyor insanlara…

Grip salgını nedeniyle bir karantina söz konusu da değil!

 Dr. Ahmet Engür: “ilaçlı da bir hafta, ilaçsız da bir hafta gribi yenmek için yeter” derdi. 

Korona Virüsü aşısı henüz bulunmadı. Bilinmeyen düşmana karşı elimizdeki tüm silahları kullanıyoruz… Bu silahlarla öldürücü darbeyi indiremediğimizi gördükçe de panikliyor; sınırları, kapıları, mabetleri kapatıyor, her alanda kendimize tecrit uyguluyoruz. 

*** 

Dünyanın son 4 milyon yılda ne badireler atlattığını biliyor muyuz? 

Bu da geçecek!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar