Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

ÖĞRETMENDEN SKANDAL DAVRANIŞ!

Haberlerde okudunuz ya da gördünüz mü, bilmiyorum.  Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde sözde bir öğretmen, saçının uzun olduğunu fark ettiği erkek öğrencinin saçına toka takarak; tören alanında arkadaşlarının önünde erkek öğrenciyi teşhir etmiş. Öğrenci, tören alanında saçına toka takılmak suretiyle, utandırılmış ve arkadaşlarının da uzun süre kendisi ile dalga geçmesine maruz bırakılmış…

 Aklınca, öğretmen, saçı uzun erkek öğrencilerin bu durumdan ibret alacağını düşünmüş olacak ki, 12 yaşındaki (“öğrenci” sıfatını bir kenara koyalım) bir erkek “çocuğunun” (üstelik utanarak öğretmeni arkasına gizlenmeye çalıştığı ve yerine geçmek istemesine rağmen öğretmenin müdahalesine maruz kaldığın da dikkate alındığında) yaşadıkları karşısında, olaya tesadüfen tanık olan öğrencinin ailesinin yaptığı şikayet ve başvuruların sonuçsuz kalması akıl alır gibi değil.

Bunca öğretmen adayı, pırıl pırıl gençler atama beklerken; mesleğin ahlakını, etiğini, sorumluluğunu hiçe sayan çocuk psikolojisinden bihaber sözde öğretmenler hakkında yaptırım uygulanmamasını ve kanaatimce meslekten dahi çıkarılmaları gerekirken haklarında herhangi bir işlem başlatılmamış olmasını akılla, mantıkla izah edemiyorum maalesef.

Bazılarınızın, yeni nesil öğrencilerin saç, sakal veya alışılagelmiş öğrenci formatına uygun görünmeyen kılıkta görünmelerini eleştirdiklerini tahmin edebiliyorum.

Evet, okullarda kurallar olmalı, ama bu kuralların şekilden daha çok öze hitap etmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Varsın saçı alışılagelmiş boyun dışına çıksın. Hayvanları, insanları sevmeyi öğrendiyse, arkadaşlarına kibar davranıyorsa,  hak bilinci taşıyor ve kimsenin hakkına ve özgürlük sınırlarına müdahale etmiyorsa, bu çocukların saçının uzunluğu, etek boyunun uzunluğunun ve hatta kanaatimce akademik başarısızlığının çok önemi var mı? Ben olmadığı kanaatindeyim.

Zira, şekilsel disiplin, gerçek manada disiplin değildir. Bunu en iyi eğitmenler ve psikoloji alanında uzman kişiler bilir. Disiplin, özden gelirse; diğer bir deyişle, biz çocuklara “öz disiplin” eğitimi vermeyi becerebilirsek; işte o zaman, sorgulayan, her söylenene biat etmeyen, okuyan, araştıran, ilime, bilime saygı duyan nesiller yetiştirebiliriz.

Kaldı ki, şekilsel disipline bu kadar değer veriyorsanız da, bu habere konu olan sözde öğretmenin en azından çocuğu güzel bir üslupla, teke tek uyarması çok daha faydalı ve verimli bir sonuç doğuracaktı, kuşkusuz.

Şimdi, 12 yaşındaki bir erkek çocuğunun travma yaşamasına sebep olduğu yetmiyormuş gibi; adı geçen öğretmenin halen devletten maaş alıyor olmasını anlamıyor ve bu sorumsuzluğu da, yetkililerin ilgisizliğini de şiddetle kınıyorum.

İlgililer gerekeni yapmalı ve bu ve bu gibi öğretmenler hakkında artık gerçek manada bir yaptırım uygulanması gerektiğinin farkına varmalılar.

Çok güzel bir anekdot paylaşılır. Almanya’da bir Lise Müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş:
 

”Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.
Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.
İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.
Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.
Sizlerden isteğim şudur;
Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.
Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.
Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar