Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

OKULLARDA VAKA SAYISI NE DURUMDA?

Türkiye'de, 57 bin 108 devlet okulu olmak üzere toplam 71 bin 320 okul bulunmaktadır. Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda yüz yüze eğitim 6 Eylül tarihinde başladı. Son aylarda tüm ülke genelinde olduğu gibi Ordu ilimizde de vaka sayılarında ciddi artış gözlenmektedir. Salgının en fazla etkilediği sahalardan biri de okullar.Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında geçen sene eğitime online devam eden öğrencilerin ve velilerin gündeminde hızla artan koronavirüs vakaları var.

Mesela geçen hafta şehrimizin köklü eğitim kurumlarından olan Ordu Lisesinde üst bir sınıfta iki öğrencinin PCR testinin pozitif çıkması üzerine ilgili sınıftaki tüm öğrenciler karantinaya alındı. Öğrencilerin öğrenme kayıpları yaşamaması içinevlerinde karantina boyunca uzaktan eğitim alacak. Karantinaya alınan sınıflarda öğrencilerde vakaların çıkması ile birlikte velilerde de vaka artışı hızla yayılmaktadır. Hiç şüphesiz aşılama oranı arttıkça vaka sayısında belli derecede azalma olacaktır. Öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmaları çok önemli.

Okulların derdi hepimizin derdi. Okullar, milli değerlerimizin, birlik ve beraberliğimizin bütünlüğünün 'çimentosu’, öğrenciler ise bizim gözbebeğimizdir. Hem personel hem de öğrenciler için güvenli ve sosyal mesafeyi koruyan bir okul ortamı sağlamak mevcut şartlarda oldukça zor. Sadece maske takmak pandemiyle mücadele için oldukça yetersiz bir tedbir. Görüştüğümüz bazı eğitimcilerin bize verdikleri bilgilere göre okullarda hijyen kurallarına genel itibarıyla uyulduğu fakat sosyal mesafe uygulamasında çeşitli zorluklar yaşadıkları yönünde. En fazla dile getirdikleri şikayet konusu ise sınıflarda sosyal mesafe ortamının eksikliği. Okullarda sınıf mevcudunun ortalamanın üzerinde olması sosyal mesafeyi imkansız kılıyor. Bu olumsuz tablo okulların başarı grafiğini aşağıya doğru çekiyor, kalite sorununusorgulamaya açıyor. Yeni dersliklerin açılması ya da teması azaltmak için sınıfların ikiye bölünmesiyle öğrenci sayısının seyreltilmesi çözüme katkı sunabilir mi?Bakanlığın bu yönde acilen ciddi çalışma ve hazırlık yapması gerekiyor.

 

Sosyal mesafe sorunu yalnız okul binalarının iç kısmıyla sınırlı değil. İlköğretim seviyesindeki çocuklarını okula getiren aileler okul önlerinde kalabalıklar oluşturuyor. Okul dış kapılarında özellikle sabah ve paydos saatlerinde oluşan yığılmalar sebebiyle kentin yoğunluk haritası ciddi manada etkileniyor. Stadyumlardaki futbol müsabakalarında ve fakir halktan toplanan vergileri şarkıcılara savuran sorumsuz belediyelerin düzenlediği konserlerdesosyal mesafe kuralının uygulandığını gören duyan var mı? Manasız, boş ve faydasız konserlere aşırı yoğun katılım ve sosyal mesafe uygulamasının rafa kalkması korona salgının Türkiye’de çok uzun yıllar daha devam edeceğine işaret ediyor. Ortada kabak gibi sırıtan böyle kötü bir örnek varken okullarda sosyal mesafe kuralına uyulmasını beklemek belki lüks gelebilir. Fakat her türlü negatif tatsızlığa rağmen okullarımızda sosyal mesafeye azami itina gösterilmesi hususunda ısrarcıyız.

*

Kalemin fısıltıları yetkililerin kulağına ulaşsın diye!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar