Ordu
DOLAR13.598
EURO15.4932
ALTIN790.25
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

OKUL,SAĞLIK TESİSİ,İBADETHANE   YAPTIRANA DEVLETTEN TAM DESTEK

Son zamanlarda  Sayın valimiz Tuncay  Sonel’in önderliği ve cabasıyla hız alan ORDU ilimizde Okul yapım bağış protokolü sayısındaki artış mutluluk verici.

Sayın valimizin bir konuşmasında paylaştığı sayı yanlış hatırlamıyorsam 41 protokole ulaşacağı şeklinde idi. Allah arttırsın. Emeği geçenlerden razı olsun.

Bu olayın mesleğim gereği vergi boyutu dikkatimi celp etmiş olup siz değerli okurlarıma kısaca başta Eğitim olmak üzere birçok sosyal projelerdeki Devletimizin sağladığı indirimlerden kısaca sizleri aydınlatmak istiyorum.

Kurumlar vergisi kanunu KVK10. Mad. 1. fıkrasının  C,Ç,D,E bendleri ile Gelir vergisi Kanunun GVK40. Mad.10. fıkrası,89. Mad.4,5,67,8,10,11. Fıkralarında; Eğitimden, bilime, öğrenci yurdu, çocuk yuvası, sağlık tesisi, rehabilitasyon merkezi, ibadethane, kültürel faaliyetler, ülkemizin uygarlık birikimini ve tarihini destekleyen faaliyetler, Kızılay, müze, kütüphane gibi tüm yapıların yapımı, tadilatı ve  hizmet sunması için yapılan makbuz karşılığı tüm Nakdi Ayni bağışlar, Başbakanlıkça  veya bakanlar kurulu kararı ile başlatılan tüm yardım kampanyalarına yapılan ayni nakdi tüm bağışlar, GVK 40.md.10. fıkrasınca Gıda bankacılığınca yapılan Yakacak, Giyecek, Temizlik Ve Gıda yardımlarının;

Belediyeler, Genel ve özel bütçeli kamu idareleri ,İl özel idareleri, Köylere,

Bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, Kamu yararına çalışan derneklere Bilim araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara, yapılması halinde kurum kazancının bir kısım bağışta %5, bir kısmın da isev%100 olmak üzere indirim söz konusudur.

OKUL bağışı bu kapsamda %100  indirilecek  bir bağıştır.

İster kendi arsanızın üzerine ,ister milli eğitim müdürlüğünün arsasının üzerine OKUL yaptırıp bağışlayın veya mevcut bir okula bağışta bulunun farketmez.%100 indirim kapınızda. Basit bir örnek verecek olursak;

Örnek: HAYIRSEVER İNŞAAT LTD.ŞTİ.’nin 2020 yılı Kurumlar vergisi Matrahı 1.500.000TL olsun.2020 yılında da bu firma 500.000TL Milli eğitime bir okul yapımı için nakdi bağış yapmış olsun Bu durumda yeni Kurumlar vergisi matrahı: 1.500.000 -500.000=1.000.000TL olacaktır. Sonuç olarak HAYIRSEVER İNŞAAT LTD.ŞTİ. 110.000TL vergi avantajı yakalamıştır.

Özelikle Pandemi döneminde sıkıntı yaşayan kesimlere, toplumuzca yapılan  sosyal yardımların, yukarıda  bahsettiğim hususlar dikkate alınarak, Yerelde Belediyelerimiz başta olmak üzere  kamu kurum ve kuruluşlarımızla koordineli olarak onlar üzerinden  yapılması Hayırsever iş adamlarımıza ciddi vergi avantajları sağlayacaktır.

  Geleceğin Teminatı  EĞİTİM  ve BİLİM dir.

Saygılarımla… Mali Müşavir Bağımsız Denetçi Gökhan ŞAHİN

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar