Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Öldüren çelişki

Ne ilacı vardı ne de aşısı, sadece 14. Yüzyıldaki yaklaşık 200 milyon insan öldü veba salgınından.

Çoğu genç peşinden 75 milyon bedeni sürükledi Avrupa’yı kasıp kavuran İspanyol Gribi. Onun da ne aşısı vardı ne de ilacı.

İspanyol Gribi’nden tam bir asır sonra tanıştık, Koronavirüs ya da COVİD-19 adını verdiğimiz bu salgınla...

Dünya 7,8 milyara ulaşan nüfusundan bugüne kadar, sadece 3 milyon 553 binini kurban verdi Koronavirüse. Üstelik bu sayının daha fazla artması da beklenmiyor artık. Ne de olsa aşısı da var, iyileştirici ilacı da var bu hastalığın.

Yani yeterli sayıda aşı üretilebilir ve insanlar aşılanabilirse, çok fazla can almadan tarihin tozlu raflarına kaldırabilir bu salgın. Ancak öyle şeyler yaşanıyor ki, şaşırmak bir yana donup kalıyor insan!

İngiltere ve Belçika’da aşı karşıtı yüzlerce kişi sokaklarda eylem yaparken, Salgına karşı gerekli önlemleri almadığı için, Brezilya’nın birçok kentinde Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu istifaya çağırıyor binlerce kişi!..

Sırf bunlarla da sınırlı değil şaşırtan çelişkiler. 7.8 milyar nüfuslu dünyada bugüne kadar yapılan toplam aşı miktarı 1 milyar 874 milyon doz iken, 1.3 milyar nüfusa sahip Afrika’da yapılan aşı sadece 19 milyon doz!

Yoksul Afrika aşı için çırpınırken, kimi ülkelerde ise aşı olmamak için sokağa dökülüyor insanlar! Türkiye’de bile 6 aşı randevusundan sadece 1’ine gidiyormuş insanlar!.. Bunun farklı nedenleri olabilir ama, hiç de az değil söylentiler nedeniyle aşı olmak istemeyenlerin sayısı!

Neymiş efendim aşılarda çip varmış! Bazıları buna kolayca inanabiliyor ama incecik iğne deliğinden geçebilecek kadar küçük bir çipin üretilip üretilmediğini sorgulamıyorlar bile!

Sorası geliyor insanın; yahu kardeş başın, kıçın ağrıdığında hemen doktora koşup, onun verdiği antibiyotikleri yutarken, neden içinde çip var mıdır diye sormuyorsun kendine? Yani birileri iğne deliğinden geçebilecek minik bir çip üretmek yerine, neden mevcutlarını o koca hapların içine koymasın ki?

Dahası da var, düşündükçe çıldırası geliyor insanın: Zengin ülkelerde insanlar ihtiyacından fazla yediği için obez olup canından olurken, yiyecek bulmadığı için açlıktan ölüyor Afrika’nın yoksulları!

Çoğu eğitimli kimi insanlar aşı olmamak için direnirken, aşı bulamadığı için can veriyor Afrika’da yoksullar!

Ne yaman çelişkidir bu böyle?..

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar