VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Öldürücü silah...

Selami Şahin’in, “Yalan, yalan, yalan, vallahi yalan... “ diye başlayan şarkısını dinlerken, belki romantizmin zirvesinde gezinebilirsiniz, ama gerçek yaşamda yalan yıkıcıdır, öldürücüdür!..

Yıllar öncesinde yayılma hızı bu kadar hızlı değildi yalanın. Kulaktan kulağa tur atar, sınırlı sayıda insana ulaşırdı. Oysa günümüzde ışık hızıyla koca dünyayı turluyor tüm yalanlar.

Sanırım Türkiye’de daha da hızlı. Ne de olsa toplam 52 milyonu aşkın aktif sosyal medya kullanıcımız var ve bunların 42 milyonu akıllı cep telefonlarıyla röntgenliyorlar tüm dünyayı...

Geçtiğimiz aylarda, beş bölümlük köşe yazısı yazmış ve sosyal medya yalanlarının nasıl can aldığını örnekleriyle anlatmıştım.

Bu kez yalanımız yerel... Gerçi can almıyor, ama insanları galeyana getirecek ve bir gazeteye manşet attıracak kadar da önemli.

Bu yalan ve o kadar hızlı yayılmış ki, Ordu Olay gazetesi dayanamayıp, “Sosyal Medya Yalanı” diye manşet atmak zorunda kalmış.

Biri, “Eski Botanik Park’ta planlanan şehir hastanesi ihalesini Rönesans Holding aldı,” şeklinde paylaşımda bulununca, haber siteleri de bu yalana balıklama atlayınca ortalık ayağa kalkmış!..

Ordu Olay işin peşini bırakmamış. Ordu Valisi Serdar Yavuz’u aramış, sormuş soruşturmuş, haberin gerçek olmadığını öğrenmiş ve kamuoyunu bilgilendirmiş...

Tabii her gazete Ordu Olay gibi değil. Kaç gazete, kaç haber sitesi, ya da kaç kişi ortaya atılan dedikodunun gerçek olup olmadığını araştırıp soruşturuyor ki?!..

Hatta, elindeki telefonuyla sosyal medyada tur atan yalan bağımlısı milyonlarca insan var. Onlar çoktan kokuyu almış ve bu yalan habere beylik yorumlarını döşemişlerdir bile!..

Ne de olsa dönem, doğru olduğunu soruşturmadan her yalana balıklama atlama dönemi!..

Çünkü ne yalan haber yayanlar soruşturuluyor ne de yalan yazdıkları için güvenilirlikleri sarsılıyor!.. Öyle garip bir süreçten geçiyoruz ne yazık ki!..

İletişimin çağ atladığı bir dönemden geçiyoruz. Aslında kullanmasını bilenler için sosyal medya bir ilaç, ama kullanmasını bilmeyenlerin elinde öldürücü silah!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar