Ordu
DOLAR18.6308
EURO19.4507
ALTIN1053.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Olmayacak duaya amin…

Memur sendikalarının talepleri deyim yerindeyse, “olmayacak duaya amin demek” ten başka bir şey değil.

Memur ve memur emekli maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için enflasyon farkı ile birlikte yüzde 5.5 zam yapılması sendikaları ayağa kaldırdı, toplu sözleşmenin yenilenmesini talep ettiler.

Anımsanacağı üzere, geçtiğimiz ağustos ayında Kamu görevlileri Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu sözleşme uyarınca milyonlarca kamu çalışanı ve emekli maaşlarında 1 ocaktan geçerli olmak üzere yüzde 4 artış oldu. Temmuz-aralık dönemini kapsayan son alt aylık süreçte yüzde 1.5 enflasyon farkı da eklenince toplam zam oranı yüzde 5.5 olarak gerçekleşti.

Memur sendikaları konfederasyonu, yıl içinde gelen zamlar ile yüzde 22.58’lik yeniden değerleme oranı dikkate alındığında maaşlardaki yüzde 5.5’lik artışın yetersiz kalacağını vurgulayarak ağustosta bağıtlanan toplu sözleşmenin yenilenmesini istedi. Bir anlamda ek zam talep ettiler.

Sendikalar taleplerinde ve öne sürdüğü gerekçelerinde son derece haklı.  Çünkü, TÜİK’in açıkladığı yıllık yüzde 11.84,  altı aylık yüzde 6.50 oranındaki enflasyonun günlük yaşamda hissedilen enflasyonla uzaktan yakından ilgisi yok. Çarşı pazardan alış veriş yapan yurttaş, resmi enflasyon ile gerçek yaşam pahalılığı arasında dağlar kadar fark olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilir. Onun için hiç inandırıcı yanı yok TÜİK’in açıkladığı rakamın.

Çeşitli vergilere, pasaport ücretine ve trafik cezalarına yeniden değerleme oranı, yani yüzde 22.58 zam geldi. Kuşkusuz bu zamlar zincirleme olarak her şeye yansıyacak, vatandaşın cebini zorlayacak. Bu veriler dikkate alındığında memur ve emekliye verilen zam şimdiden erimiş oldu. Başka bir ifade ile milyonlarca dar ve sabit gelirliye sıfır zam yapıldı.

Sendikalar, zam sağanağı karşısında memur ve emekliye verilen zammın hiçbir anlamı kalmadığını, satın alma güçlerini koruyabilmeleri için toplu sözleşmenin yenilenmesini hükümetten talep ediyor.

Ne var ki, böyle bir talebin siyasi irade tarafından karşılık bulmayacağı, gerçekleşmeyeceği aşikar. Çünkü, ekonomiyi yönetenler enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu, daha da düşerek tek haneli rakamlara gerileyeceğini açıklıyor. Yani, TÜİK’in duyurduğu, toplumun kuşku ile karşıladığı enflasyonu onaylıyor. Dolayısı ile memura ve emekliye verilen zammı da yeterli buluyor.

Zaten, Kamu görevlileri Hakem Kurulu hükümetten olumlu sinyal alsaydı toplu sözleşmeyi yüzde 4 artışla değil, daha yüksek oranla bağıtlardı.Emekçi ve emeklilere göreceli zam verilebilmesi için öngörülen yerine çarşı pazardaki gerçek enflasyonun dikkate alınması gerekir ki, buna da siyasi irade yanaşmaz.

Memurların daha yüksek zam alabilmesinin bir diğer yolu da kamu çalışanları sendikası yasasında değişiklik yapılarak  yaptırım gücü olan grev hakkının tanınması. O da Kaf Dağı’nın ardında olduğuna göre, daha çok düşük zamla yetinmeye çalışır memur ve emekli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar