Ordu
DOLAR18.6409
EURO19.3001
ALTIN1051.5
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

OLMAZ

Ekonomide, olmazların sayısı arttığı zaman sosyal yapıda olumsuzluklar da artıyor. Artan sosyal problemler, siyaset sahnesine yansır. Siyasilerin, aşağıda yazdığım olmazlara çok yakından bakması ve çözüm üretmesi gerekiyor.

1. Asgari ücret, temel giderleri karşılayacak seviyeden aşağıda olamaz. Temel giderler, yaşamın devamı ve hane halkının ''kendini yeniden üretecek seviyede'' olması gerekiyor. Dolar bazında bu rakam, çalışan başına 600 doları geçiyor. Türkiye’de, asgari ücret sürekli düştü. Geçen yıl 400 dolar olan asgari ücret, şu anda 300 doların altına inmiş vaziyette. Bu seviyedeki asgari ücret ile vatandaş temel ihtiyaçlarını gideremiyor. Acil olarak asgari ücretin artırılması gerekiyor.

2. En düşük emekli aylığındaki temel prensip de aynıdır. Emekli aldığı maaş ile ''yaşamını devam ettirmek'' durumundadır. 2500 lira emekli aylığı ile geçinmek mümkün görünmüyor.

3. Enflasyona karşı tasarrufların korunması şarttır. Eğer TL getirisi beklenen enflasyon oranında gerçekleşmez ise tasarruflar ekonomiden soyutlanır. Altın olur, döviz olur yastık altına iner. Yastık altına inen paranın, ekonomiye sermaye çıkışı gibi etkisi vardır. Kurların sürekli artışının gerisinde bu gerçek yatıyor.

4. Merkez bankası politika faizi, kısa vadeli hazine bono faizinden aşağıda olamaz. Olursa, merkez bankası bilançosu büyür. MB bilançosundaki büyüme, enflasyon olarak piyasaya yansır. Devlet, merkez bankasından verdiği kredi faiz oranından daha yüksek faiz ile borçlanır. Nitekim, devlet yüzde 14 faiz ile bankalara para veriyor. Piyasadan en son yüzde 27 ile borçlandı. Bu olmazda ısrar etmek, parasal enflasyonu artırıyor

5. Devlet bütçesindeki açıklar yüzde 3 seviyesini geçemez. Geçtiği taktirde devlet borçlanmak zorunda kalır. Devletin borçlanması, piyasa faizlerini artırır. Artan piyasa faizleri, yatırımları azaltıyor. Enflasyonu azdırıyor.

6. Bütçesi açık veren devlet, israf yapamaz. Her konuda tasarrufa gitmesi gerekiyor. Aksi taktirde ekonomide tasarruf dar boğazı başlar. Açıkların finansmanı, halkın sırtına yeni vergiler ve enflasyon olarak yansıyor.

7. Her türlü yatırım, piyasa faiz hadleri kadar getiri sağlamak zorundadır. Özel sektör bu kurala uyar. Uymaz ise iflas eder. Devlet, faiz hadleri kadar getiri sağlamayan yatırımları yaptığı zaman, kaynaklar israf ediliyor. Kaynakları israf edilen ülkeler, gelişmişlik yarışında geri kalıyor.

Olmazlar, sosyo-ekonomik problem yaratacak seviyelere ulaştı. Karar alıcıların, olmazları ortadan kaldırması gerekiyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar