Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

ÖLÜMDEN NEMALANMAK (4)

Şahan Gökbakar mı, Haluk Levent mi?

Bir ölüm, iki insan, iki tavır... Sibel Ünli’nin intiharının ardından kaleme aldığım yazı dizimin son bölümünde iki sanatçının tavrını ele almak istiyorum. Biri Şahan Gökbakar, diğeri Haluk Levent.

Şahan Gökbakar, olayı duyar duymaz, nedenini araştırıp soruşturmadan ölümden siyasi rant elde etmeye çalışırken, Haluk Levent çok farkı bir tavır sergiledi.

Gökbakar, “Yemek yemesi gerekmesin diye hayatından vazgeçti,” gibi duygu yüklü cümlelerle, paylaşımda bulundu. Haluk Levent ise, Başkanı olduğu Ahbap Derneği’nin yöneticileriyle görüşerek farklı dünyalara yelken açtı. Ahbap Derneği olarak 50 öğrenci için düşündükleri aylık 300 lira burs kararını, 100 öğrenciye çıkardıklarını müjdeledi.

Peki kim bu Haluk Levent? O, bir müzisyen, ama müzisyenden daha fazlası. Onun öncülüğünde kurulan Ahbap Derneği, yaklaşık 3 yıldır Türkiye'nin 70 şehrinde, 30 bin gönüllüyle yardım faaliyeti yürütüyor. 7 gün 24 saat ihtiyaç sahiplerini hayırseverlerle buluşturuyor.

Şu anda 200’e yakın hayırseverle çalışan Ahbap Derneği’nde para da işlemiyor. Diyelim ki yoksul bir ailenin kirası ödenecek, bunu üstlenecek bir hayırsever bulunuyor ve sorun çözüme kavuşuyor. Peki, ihtiyaç sahiplerini hayırseverlerle buluşturmanın dışında Haluk Levent ne yapıyor? Hayırseverlerin evlerine gidip onlara kahvaltı ya da akşam yemeği hazırlıyor, şarkı söylüyor.

Öyle yapanlar olsa da Levent’in amacı adından söz ettirip reklâmını yapmak değil. Yoksa göstermelik bir iki yardım yapar ve çekilirdi kenara. Oysa neredeyse 25 yıldır onun benzer organizasyonların içinde yer aldığını bilmeyen yok. Bu onun kişiliğiyle ilgili bir durum. Şöyle diyor Haluk Levent: “İnsanlara yardım ettiğim zaman kendimi çok mutlu hissediyorum. İyiliğin bulaşıcı olduğuna inanıyorum.” 

Haluk Levent, kendilerini devletten soyutlayan alternatif bir oluşum olmadıklarını da belirterek, “Ahbaplar, bakanlık, valilik ve muhtarlarla çalışıyor. Halkla, devletle, hükümetle ve muhalefetle hep birlikte olan insanlarız,” diyor.

Ya Şahan Gökbakar? Sadece Recep İvedik 5 filminden 85 milyon lira kazanmış. Kazancı beni ilgilendirmez ama, “Madem bu kadar duyarlıysan, reklâm olsun diye, bir iki okula palto ve kırtasiye malzemesi göndermenin dışında öğrenciler için ne yaptın,” diye sormazlar mı adama?..

Bir ölüm, iki sanatçı, iki ayrı tavır... Biri rant, diğeri iyilik peşinde. Siz rantın mı, yoksa iyiliğin mi yanındasınız, bilemiyorum, ama bu toplumda milyonlarca Şahan Gökbakar’a karşı az sayıda Haluk Levent olduğundan adım gibi eminim.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar