Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

ÖLÜRSEM KABRİME GELME İSTEMEM

Sayın okurlar öncelikle  bu başlığı konuya dikkat çekmek için attığımı belirtmek isterim. Yoksa ben öldükten sonra gelseniz de gelmeseniz de size kalmış. Bilindiği üzere Perşembe’mizin, Vona’mızın iki önemli mezarlığı var.  Uzun Düz ile Ormancı Mezarlığı. Ağuşlu da var ama oraya artık defin yapılmıyor. Bize Perşembe merkeze en yakın mezarlık Ormancı mezarlığı  orada tam bir mezar yeri karmaşası yaşanıyor.

***

Ordu Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar  Daire Müdürlüğü bilgisi olsun diye bu yazımı kaleme alıyorum. Eğer böyle giderse beş-on seneye yakın bir zamanda Perşembenin yeni bir mezarlığa ihtiyacı olacak. Bu benim şahsi düşüncem ilçenin öyle büyük olan kapsamlı bir arazimiz de yok gibi... Muhtarlar bana kızacaklar biliyorum ama şu an Perşembe’de  mezarlıklara  nerelere cenaze defin edileceğine kararı ya mezarı kazanlar ya da cenaze sahipleri veriyor.  Bir tertip düzen yok tam bir curcuna manzaraya ve konumuna göre değişiyor. Akraba ve hısım olmaya gerek yok.  Yatanlara saygı da yok.  Mezarda yatan kimselerin yarın öbür gün ailesinden biri de vefat eder o da anasının, babasının, ağabeyinin, bacısının, amcasının, sülalesinin yanına gömülmek ister diye bir durum söz konusu değil.  Kazıcıya ver parayı istediğin yeri kazdır. Akrabaymış, hısımmış hiç önemli değil.  Örnek benim anamın, babamın ve anneannemin mezarının hemen yanı başı.  Sanki bizim mezarlığımız bize yetiyormuş gibi özel istekle  başka mahallelerden de vefat eden insanlarda koyulmaya başladı.

***

Diğer bir konu ise ölmeden mezar yeri ayırtmak. Kocası ölmüş yaşayan eşinin yeri hazır. Kadını ölmüş erkeğinin yeri hazır ve çevrilmiş. Önceden daha çoktu.  Bu sıralar ölümler artınca  o rezerve yerler azalmaya başladı ama hala var. Uzun lafın kısası mezarlıklara bir çeki düzen verilmesi şart. Hoca efendi salayı verdiğinde muhtarlar, azalar kulak verecek merhum kişi nereye gömülecekse onlar hemen oraya gidecekler ve kazılan mezar yeri uyun mu değil mi bakacaklar.  Geç kalındı mı? Evet kalındı.  Uzun bir zamandan beri düzen bozuldu ama, zararın neresinden dönersek kardır, misali bu duruma bir el atılması gerekiyor diye düşünüyorum. Buradan uyarıyorum  yetkili kişiler lütfen  mezarlıklarımızla ilgilenin. O makamlar baki değil, oralara önem verin. Nasıl olsa  bir gün hepimiz toprak olacağız.

***

Bir başka konu ise Ormancı mezarlığına istinat duvarı gerekiyor . Lütfen projeyi gündeme alın, bu konu biliniyor ve de biliyorum. Partili imam tarafından bencilce davranılıp bu hizmetin nereye niye kaydırıldığını da  yetkili ağızdan dinledim. Küçük insanlar, küçük işlerle uğraşırlar.  O kişi de kendine ve makamına yakışanı yapamamış onu esefle kınıyorum. Hep diyoruz ya liyakat liyakat diye.  Mazeret üretmeyin efendim, hizmet üretin. İstediğiniz zaman nerelere neler yapıyorsunuz.

Yazım, sözüm arif olana.

Arif olan anlar.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar