Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

ON KASIMDA O KESİM;

10 kasım 1938...

“O” Bir milletin makus tarihini değiştirdi.
“O” milletini kula kul olmaktan çıkardı.
“O” kul ile yaradanı arasına girmiş olan kendisini ilahi din alimi sayan her türlü gerici ve irticai faaliyet ve tasarrufun içinde bulunan kişilerin din tüccarlığı yaparak insanların dini inançlarını sömürmelerinin ve bu durumu kendi çıkar ve emelleri uğruna kullanmalarının önüne geçti.
“O” cemaat ve tarikatların ve bunların türediği tekke ve zaviyeleri kapatarak, bir ülkenin istikbalini ve o ülkenin yeni yetişen nesillerinin geleceğe daha güven içinde aydınlık bir yüzle bakabilmelerinin önünü açtı.
“O” essiz lider Atatürk on kasımda hayata gözlerini kapadı.
Atatürk kul ile yaradıcısı arasındaki bütün engelleri kaldırdığı için bir kesim tarafından dinsiz ve din düşmanı olarak tabir edildi.
Bunun en büyük nedeni de Atatürk’ün irticacılara karşı duruşuydu.
Atatürk’e göre siyasî egemenliğin, ekonomik çıkarların dine bağlanması ve dinin bu amaç için kullanılması “irtica” ve bunu yapan kimseler müstebittir.
İşte sırf bu yüzden,
Atatürk; o kesimin bugün yaşadıkları özgürlüklerinin bugünkü hürriyetlerinin ve en önemlisi de inançlarını özgürce yaşaya bilmelerinin sebebi olan din düşmanı olarak gördükleri kişidir Atatürk.
O kesim 31 Mart vakasında, Menemen olaylarında ve daha yakın tarihte Sivas da, Madımak da yaşanan olayların ve buna sebep olanların, gözü dönmüş gerici ve irticacı zihniyetin daha kesin ve daha tecrübeli hareket ederek, iç ve dış maddi kaynaklarıyla yaygınlaşmaya çalışarak ve gelecekte devleti ele geçirmek gayesiyle hareket etmiş her daim kafalarında Atatürkçü sistemi yıkmak düşüncesini taşımışlardır.
Fakat bu durumun karşısında Atatürk’ün tek güvenci Türk gençliğinedir. Türk İstiklâl ve Türk Cumhuriyetini sonsuza kadar savunma ve yaşatma görevini ve bu kutsal emanetini kanı ve canı bahasına da olsa ebediyen koruyacağına ve yaşatacağına ant içmiş olan Türk gençliğidir. Bu gençlik dün olduğu gibi bugün de aynı azim ve inançtadır.
Bugün geçmişin tekrarı niteliğinde cereyan eden meselelerin sebebiyse o kesimin bugünde
her türlü çıkar ve menfaati için insanların dini inançlarını onlara karşı bir morfin gibi kullanmalarıdır.
Bu mesele gününüzde fazlasıyla siyasette ve toplumun geniş bir kesiminde kendisini göstermiştir ve en tehlikelisidir.
İşte geçmişte Atatürk, bu durumun olası getireceği zararların önüne geçmek adına devrim ilkelerinden laikliği getirmiş din ile devlet işlerini birbirinden ayırmıştır.
Bu durum bile o kesim tarafından din elden gidiyor yaygarasıyla provoke edilerek halkı galeyana getirilmek suretiyle yurdun dört bir yanında isyanlar çıkartmışlar, insanları cumhuriyet düşmanı yapmaya çalışmışlardır.
Geçmişte bu bedeli bu ülke en ağır şekliyle her alanda ödemiştir. Şeyhsahit ayaklanması buna bir örnektir. Bu isyanın bastırılması Musul ve Kerkük’ü kaybetmemizin en büyük sebebi olmuştur.
Bu çerçevede yapılacak iş dini siyasete alet etmemek bunun üzerinden oy devşirmemekti.
Maalesef olmadı.
Yıllarca konuşulan konuşlar bugünde konuşulmaya ve olanca hararetiyle tartışılmaya devam ediyor.
Üstelikte böyle bir ortamda, vatandaşın derdi geçimken o kesimin derdi seçim... Tek meseleyse bu seçimi de nasıl kazanırımdı.
Bunun yolunu açacak en zahmetsiz hamle seçmeni kendine çekmenin en kolay yolu, hemen ulaşılabilir ve anlaşılabilir olan dini inançlara yönelik propaganda ve polemiklerle taraftar kazanmaktı.
Yıllar sonra tekrardan hortlatılan Türkçe ezan meselesi gibi,

Bir 10 Kasım’da Atamızın ölüm yıl dönümünde onun bıraktığı bu ölümsüz eseri, Cumhuriyetin istikbalini konuşup, onu daha da ileri muhasır medeniyetler seviyesine taşıyacak hamleleri yapmak yerine...
Göreceksiniz o kesim 10 Kasım’ı hatırlamak ve hatırına bile getirmek istemeyecektir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.

Ruhu şah, mekanı cennet olsun.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar