VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

ON PARA ETMEZ..!

Büyük şehrimizin büyük ulaşım sorunu büyük otobüslerin ulaşıma dâhil olması, bu büyük dönüşüm projesinin hayata geçirilmesiyle aslın da farkın da olamadığımız büyükçe bir değişimin de sebebi oldu.
Eğer ki bunun adı dönüşüm olsaydı; belli bir plan ve proje dâhilin de konunun ilgili muhataplarının öncülüğünde ve istişare edilmek suretiyle olurdu.
Mevcut büyük şehrin projesi olarak ortaya çıkan bu değişim hamlesi dolmuş esnafına seçenek hakkı sunulmaksızın uygulamaya konulmuştur.
Bunun en anlaşılır şekli bedavacı listenin abartılmış olmasıdır.
Engelliler 65 yaş üstü yaşlılar, şehit yakınları, gazi ve vazife malulleri, milli sporcular ve sarı basın kartı sahipleri ile polis, zabıta, jandarma ve postacılara ücretsiz; diğer vatandaşlara ise tam kart verilecek olmasıdır.
65 yaş üstü, şehit yakınları, gaziler ve vazife malullerini bu tartışma konusunun dışın da tutuyorum;
Diğer meslek guruplarının bu kapsama dâhil olması abesle iştigaldir.
Siz polise bedava derseniz öğretmene hak doğar.
Siz zabıtaya bedava derseniz, özel güvenlik çalışanlara hak doğar.
Siz jandarmaya bedava derseniz, diğer silahlı kuvvetler personeline ve erlere hak doğar.
Siz postacıya bedava derseniz, kargoculara ve başka dağıtıcılara hak doğar.
Siz bu meslek guruplarına bedavayı hat ve hak sahibi olan gerçek kişilere sormadan meclis kararıyla emri vaki olarak yaparsanız, gerçek hat ve hak sahiplerine de kendileri için ücretli olup olmamasını kendilerine oylamaya sunarsanız haksızlık doğar.
Ve öğrenciler, esasında ücretsiz seyahat hakkı en çok olması gereken geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin bu listede ki onca bedavacının yanın da sadece ufacık bir indirimle geçiştirilmesi bu projenin mimarlarının meseleye nereden baktığının en bariz kanıtıdır.
Şimdi diyeceksiniz ki öğrenci servisleri var, onların işi düşer.
Efendiler; kaygımız geleceğimiz olmalı, gelecek okuyan nesillerle olur imkânlar bu anlam da sonuna kadar seferber edilmelidir. Bu anlam da bedava esasen öğrencilere yapılmalıdır.
Yatırımımız aydınlık yarınların temsilcileri öğrencilere olmalıdır.
Servis araçları da bu sisteme dâhil edilirdi ve böylelikle istihdam kaygısı ortadan kalkardı.
Bir haksızlık da 65 yaş üstü yaşlılarımızın bedava kart imkânından faydalanabilmeleri için sabahın erken saatlerin de kart dağıtım merkezlerin de saatlerce soğukta uzunca olan kuyruklar da beklemek zorun da olmalarıdır.
Allah aşkına biraz vicdan diyorum...
Bir işin tam anlamıyla faydalı olabilmesi için bütünüyle bu faydayı içinde barındırması gerekir.
T.C. kimlik numara sorgulamasıyla şehir de yaşayan 65 yaş üstü yaşlıların ikamet bilgilerine ulaşılarak Ordu da ikamet ettikleri tespit edildikten sonra bu kartlar adreslerine postalanabilirdi... Yaşlılarımıza bedava ulaşım imkânı sunuyoruz diye onlara bu çileyi çektirmek vicdanen kabul görecek bir hadise değildir.
Hak kul hakkıdır, bunun hesabı muhatabındadır.
Şimdi birde hak sahibi dolmuşçuların yanı sıra vatandaşın hakkı var bu işte... Kartlar malum satışa sunuldu boş kart sahibi olabilmenin bedeli “on lira” kartın maliyeti “elli kuruş” hadi olsun “bir lira” Ankara’da bu kartlar “bir lira” bu nasıl bir hesaptır.

Eyy! yetkililer bu nasıl bir vicdandır, siz hizmet için o makamlara geldiniz.
O kadar bedava hesabın içinde siz ücretli müşteriye mecbur kıldığınız bir hizmetin kart bedelini on lira derseniz bunun adı hizmet olamaz hezimet olur, haksız kazanç olur.
Vatandaş bu boş karta birde yükleme yaptıracak vatandaşın başka bir alternatifi seçeneği var mı? Var elbette yürümek, bu eylem tepki için değil geçim derdi içindir. Geçim nedir bilir misiniz bilmem! Boş karta verilen on liranın manası “hava parası” karşılığı “sekiz ekmek parası” siz bu anlamda vatandaşın gözünde sınıfta kaldınız. Haberiniz ola...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar