VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Önce Ekmek

Nüfusumuzun yüzde 20‘si asgari ücretle, çalışanların yüzde 45’i açlık sınırının altında bir maaşla geçinmek zorundaysa -sosyal devletin- ilk yapacağı iş, bu alt gelir guruplarının yaşam standardını yükseltmektir… 

İzlenecek yol (yol gösterenler çok demeyin) belli!

Önce, ekmeklik undan alınan KDV’yi sıfırlamak, diğer girdi maliyetlerini aşağı çekmek…

Nasıl mı? 

Şu açıkça öğrenildi. Girdi maliyetleri yükseldikçe, ekim alanları daraldı.

Bundan 50/60 yıl önce, Anadolu sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın buğday ambarından biri sayılırdı.

Gele gele bugün ihtiyacımız olan ekmeklik buğdayın üçte birini yani 10 milyon tonunu ithal eder duruma geldik.

Siz, ülke üreticisinin ürününü 225 lira fiyatla alırken, ithal ettiğiniz buğdaya (o da dolarla) 475 lira verirseniz, adama bir dakika dur derler!

***

Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk’ü (1918-1994) bugünün gençleri pek hatırlamaz, 1960’li yıllarda en etkin tarım yazarıydı. 63 yayınlanmış kitabı vardı, birçok makalesi de yaygın basında çıkardı.  ‘Türkiye’nin önümüzdeki 15 yıl içinde açlıkla savaşmak zorunda kalacağı’ gibi öngörülerde bulunmuştu… Ve bugün o öngörüleri gerçek oldu. Bırakın buğdayı saman ithal eden ülke haline geldik!   

Koçtürk’ün: Açlık Korkusu, Besin ve Beslenme ve Beslenme Bilgisi adlı kitaplarının sayfalarını karıştırırsanız, bugün geldiğimiz noktayı daha iyi adlandırma imkânınız olur.

***

Diğer yanda Dünya, sağlıklı gıdaya ulaşma sıkıntısı çekiyor. Rusya 60 milyon, ABD 90 milyon ton buğday üreten iki ülke… Buğday almak için sıraya giren –bizim gibi- ülkelere (amiyane tabirle savaş mavaş çıkar bahanesiyle) stoklarının küçük bir bölümünü ihraç ediyorlar.

***

Doç. Dr. Koçtürk’ün “Türkiye’nin Kalkınmasında Tarım ve Sanayi” kitabını ha deyince elde edemeyeceğinizi düşünerek Nüfus ve Tarım arasındaki ilişkiyi, aşağıdaki formüle bakarak sizler de değerlendirebilirsiniz…

Dünya Nüfus Artış Hızı:

2 – 4 – 8 – 16 – 32 – 64 – 128…

Nüfus katlanarak artarken tarım nasıl artıyor bir de ona bakalım:

2 – 4 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14…

Sayın Okur;

Tarlada verimi yükseltmek 7 kalemde 2’den 14’e  (2 tonken 14 tona), nüfus ise geometrik bir artışla 2 binden 128 bine çıkar!

Üstüne üstlük Türkiye, ekilebilir 3 milyon hektarlık tarım alanını bugün ekip/biçmiyorsa durum ciddidir!

Kimse açlıkla terbiye edilemez… Önce Ekmek

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar