Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Onlar da Çıkacak mı?

MHP’nin Meclis’e sunduğu af teklifine yönelik çekinceler ve kaygılar giderek artıyor.

Hukukçu ve siyasetçiler, teklifin aynen yasalaşması halinde toplum vicdanını örseleyecek, burukluk yaratacak tahliyelerin gerçekleşebileceğini dile getiriyor. Asıl korkulan,  MHP’nin af teklifinin 1999 yılındaki “Rahşan Affı”na dönüşmesi, kapsam dışı olan hükümlülerin de salıverilmesi.

Bazı yargıçlar endişelerini somut örneklerle kamuoyuna açıklıyor. Nitekim Trabzon 3. Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Murat Aydın, Meclis’e sunulan af teklifinin 301 emekçinin can verdiği Soma maden kazası ile Aladağ yurt yangını sanıklarını da kapsadığını ifade etti.

Söz konusu teklifin taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçunu düzenleyen TCK 85/2’yle göçmen kaçakçılığı ile insan ticareti suçlarını düzenleyen TCK 79 ve 80. maddelerini de kapsadığını anımsatan yargıç Murat Aydın, böylelikle Soma iş cinayeti ve Aladağ yurt yangını sanıklarının, göçmen kaçakçılarının aftan yararlanabileceğine dikkat çekti.

Eğer gerekli düzenleme yapılmazsa Murat Aydın’ın belirttiği gibi Türkiye’yi yasa boğan 301 emekçiye mezar olan Soma sanıkları ile 12 çocuğun ölümüne neden olan Aladağ yurt sanıkları da salıverilecek, rahatlıkla aramızda gezebilecek. Onların hak ettiği cezaları çekmeden özgürlüğüne kavuşması çok ama çok infial yaratır toplumda. Umarım teklif Meclis’te görüşülürken bu ve buna yönelik suç işleyenlerin, katillerin, canilerin hapisten çıkmasını engelleyecek düzeltmeler yapılır.

Yoksa kaygı duyulduğu gibi bu af da “Rahşan Affı”na dönüşür, amacından sapar. Böyle bir durumda toplumda haklı olarak , “katiller, caniler, soyguncular aramızda serbestçe dolaşabilecek mi?” diye  sorular oluşur. Kuşkusuz kaygıları giderecek olan yer Meclis.   

Aslında MHP’nin “Cumhur İttifakı” ortağı AKP de çok sıcak bakmıyor şu aşamada affa. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devletin kedisine karşı işlenen suçları affedebileceğini, ancak insanlara karşı gerçekleşen suçları affedemeyeceğini sürekli vurgulayarak dolaylı yoldan Devlet Bahçeli’nin önerisine, ısrarına hep karşı çıkmıştı. Aynı tavrını sürdürür görünse de düğüm Erdoğan-Bahçeli görüşmesi ile çözülecek gibi.

Erdoğan, ortağını küstürmeme adına “Gelirse, bakar değerlendiririz” diyerek kapıları tamamen kapatmadı. Öngörüm Devlet Bahçeli ile yapacağı görüşmenin ardından Erdoğan’ın esneyerek affa yeşil ışık yakacağı yönünde. Ancak, toplumun, hukukçuların kaygılarını gidermek için bir seçenek ortaya koymaları şart. Yoksa bunu topluma, seçmene anlatmaları çok zor olur.

MHP’nin af teklifini masaya yatıran AKP yönetimi, adı “şartlı indirim ve salıverilme” olsa da içeriğinin af olduğunu, anayasaya göre Meclis’te kabul edilebilmesi için beşte üç çoğunluk,  yani 360 oy gerektiğini düşünüyor. Eğer oylamada nitelikli çoğunluk (360) aranırsa teklifin Meclis’ten geçmesi mümkün değil. Çünkü iki partinin toplam sandalye sayısı 340.  Ana muhalefet CHP, ya da İYİ Parti ile HDP’den birinin desteği olmadan teklif yasalaşamaz. Muhalefet partilerinden affa ilişkin kamuoyuna net bir görüş açıklanmış da değil.

AKP yönetiminin en büyük kaygısı çıkarılacak affın “Rahşan Affı”na dönüşmesi, kapsamın genişlemesi böylelikle çok farklı tablonun ortaya çıkması. “Hukuki açıdan sorunları olan” diye nitelendirdikleri  teklifin Anayasa Mahkemesi’ne götürülerek kapsamın genişleyerek kamuoyunda tepki çekecek salıverilmelerin gerçekleşmesinden endişeliler.

Şahsa karşı işlenen suçların af kapsamına alınmaması için Genel Merkez’e çok sayıda telefon geldiğini vurgulayan AKP’li yöneticiler, “Bir kesimi memnun ederken, bir kesimi mağdur etmek, acılarını tazelemek doğru olmaz” diyerek çekincelerini açıkça ifade ediyorlar.

“Yıllardır mücadele ettiğimiz çeteleri mi affedeceğiz?” diye soran AKP yönetimi, can ortağı MHP’nin teklifine sıcak bakmıyor. Bakmıyor da Devlet Bahçeli’yi küstürmemek için de çeşitli seçenekleri masaya yatırıyor.

Af tıpkı tüpten çıkan diş macunu gibidir. Af sözcüğünü ağzınıza aldığınızda hapishanelerde,  hükümlü yakınlarında umut ve beklenti oluşur. Bundan geri adım atmak artık neredeyse imkansızdır. Ya ağzınıza hiç almayacaksınız ya da gereğini yerine getireceksiniz. Tabii toplumun, mağdur yakınlarının duyarlılığı, kaygıları giderilerek.

Eğer, yargıç Murat Aydın’ın belirttiği gibi Soma sanıkları, Aladağ mahkumları, seri katiller, caniler, gaspçılar salıverilirse toplumun vicdanı durmaksızın kanar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar