Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Onların umurunda mı?

Milyonlarca memur ile memur emekli maaşına yapılacak zammın düşük olacağı başından belliydi.

Siyasi iktidar ve Merkez Bankası tarafından 2020 yılı içim öngörülen enflasyon oranı yüzde 8’ler düzeyindeydi. 2021 yılı için ise yüzde 5 veya 6 olarak hesaplanmıştı. Memur sendikaları ile toplu sözleşme masasına oturulurken bu rakamlar doğrultusunda zam önerildi. Sonuçta, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu hükümetin revize ettiği ikinci teklifi, yani yüzde 4+4 ve yüzde 3+3’ü kabul ederek memur ve emekliyi iki yıl boyunca yine sefalete mahkum etti.

Oysa, bugüne dek ne hükümetin ne de Merkez Bankası’nın öngördüğü enflasyon rakamları tutturuldu.  Yaşamın gerçeği olan çarşı ve pazar fiyatları, yani sahici enflasyon hep yüzde 20’ye yakın oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon da cep yakan fiyatları yansıtmadığından yitiren emeği ile kazananlar oldu. Her ne kadar işçiye, memura ve emekliye enflasyon farkı ödense de resmi rakam düşük kaldığından kayıplar karşılanmadı.

Yetkili konfederasyonun sözleşme masasını terk etmesi üzerine devreye giren Kamu görevlileri Hakem Kurulu’nun yapısı siyasi iktidarın atadığı üyelerin ağırlıkta olmasından ötürü yüksek oranlı zam kararının çıkması zaten beklenmiyordu. Ve öyle de oldu. Memur ile memur emeklisinin maaşlarına 2 yıl boyunca komik sayılacak zam yapılması kararı alındı.

Hakem Kurulu kararı ile toplu görüşme süreci dahil son 18 yılın en kötü toplu sözleşmesi bağıtlandı. Krizin faturası emekçilere çıkarıldı. Günlük yaşamdaki gerçek enflasyonun hayli altındaki yüzde 4 artışla milyonlarca memur ve emekliye bir anlamda “sefalete devam” mesajı verildi. Toplu sözleşme masasını terk eden yetkili konfederasyonun bağırıp çağırması iyi ilişkileri bulunan hükümeti etkilemedi, sözünü geçiremedi.

Diğer memur konfederasyonları Memur-Sen’in ortaya koyduğu tepkinin inandırıcı olmadığını, sözleşme sürecinde “danışıklı dövüş” oynandığını ileri sürerek, yetkili konfederasyonu ağır eleştirdi.  Her ne ise sonuçta kaybeden dar gelirli milyonlarca kitle oldu. Oysa ne denli umutlu idiler. Yazık oldu.

Siyasi iktidarın önerdiği zammı aynen kabul eden Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya alınması gibi bir çok talepleri görmezden gelerek gündeme almaması düş kırıklığı yarattı. Vaat edilmesine karşın yasalaştırılamayan 3600 ek gösterge başka bahara, hükümetin inisiyatifine kaldı.

Elektriğe, doğalgaza, çaya, şekere ve diğer tüketim maddelerine zam üstüne zam gelirken, yüzde 4 artışa reva görülen memur ile emeklinin önümüzdeki günlerde, havaların soğuması ile kabaracak ısınma giderleri karşısında zorlanacağı aşikar.

Milyonlarca sabit gelirliyi iki yıl boyunca yüzde 4 ve yüzde 3 gibi son derece düşük artışlara mahkum eden bol sıfırlı maaş alan Hakem Kurulu üyeleri umarım soğuk kış günlerinde memura yaptığı haksızlığı hatırlar. Gerçi umurlarında olsa o düşük zamma imza atarlar mıydı? Onların hiç de umurunda değil dar ve sabit gelirli kitle.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar