Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Onuncu Köy yetim kaldı…

” Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” diye ne anlamlı atasözümüz var. Yüreği yurt ve Atatürk sevgisi ile dolu,  Cumhuriyet’in yılmaz savunucusu Bekir Coşkun da yaşamı boyunca hep doğruyu yazdığı ve ilkelerinden ödün vermediği için dokuz köyden kovulanlardandı.

Dik durmak, baskılar karşısında eğilip bükülmemek, omurgasını sağa sola yalpalamamak Bekir Coşkun’un en büyük insani tutumuydu. Yaşamı boyunca ne kalemini sattı ne köşesini kiraladı. Hep kendi çizgisinde milim sapmadan yürüdü. Bu duruşu sergilemek çok büyük özveri gerektiriyor. Her babayiğidin yapması çok zor.

1974 yılında Ankara’nın Babiali’si sayılan Rüzgarlı Sokak’ta foto muhabiri olarak  mesleğe adım atan Bekir Coşkun, yüreklere dokunan köşe yazıları ile başarı merdivenleri birer birer tırmandı. Ulus’ta, Günaydın’da, Hürriyet’te, Habertürk’te , Cumhuriyet’te ve SÖZCÜ’de halkın, ezilenlerin, sessiz kendini ifade edemeyen sokak hayvanlarının sesi oldu. Deneyimlerini aktardığı,  bir tür hocalık yaptığı bugün medyada köşe başını tutmuş birçok gazeteci ve yazarın yetişmesine öncülük etti.

Yazılarından ötürü siyasi iktidarların hışmına uğradı, tehdit edildi, dokuz köyden kovuldu. Ama kalemini hiçbir zaman satmadı,  Onuncu Köy’de halkın aydınlanmasında, dayanışmasında, demokratik laik bir Türkiye yolunda kullandı.

Çoğu meslektaşı, ikinci Cumhuriyetçi, “Yetmez Ama Evet” çiler kalemlerini kiralayıp  kısa yoldan köşeyi dönerken Bekir Coşkun ve bir elin parmağını geçmeyen, halkın gönlünde yer edinen  yiğit yazarlar her türlü baskı karşısında dik durmayı başardı. Halkın, bu yazarları hala unutamaması, saygı ile anması Atatürk ilkelerinden, cumhuriyet sevdasından, demokratik laik bir düzenden vazgeçmemelerinden kaynaklanıyor.    

Yedi yıl önce yakalandığı illet hastalık önceki gün onu yaşamdan kopardı. Bu zorlu süreçte eşi Andre’nin ve okurlarının desteğiyle ayakta kaldı, yaşama tutunmaya çalıştı. Aralıklı olsa da yazılarını yazdı. 30 Eylül’de SÖZCÜ gazetesinde yayınlanan son yazısı bir veda niteliğindeydi. Son kez okurları ile buluştuğu o yazı herkesi ağlatmıştı. Ve acı son 18 Ekim’de gerçekleşti.  Milyonların sevgilisi, cumhuriyet ve keman aşığı Bekir Coşkun yaşama veda etti.

Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, İlhan Selçuk, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Bahriye Üçok gibi Atatürk tutkunu yazarlardan, Türk basının efsane ismiydi. Diğerleri gibi beyaz ata binip gitti. Ama okurun gönlünden hiç gitmeyecek.

Ankara’da kılınacak cenaze namazının ardından Ankara’ya geldiği beldede, Şanlıurfa’nın Tülmen Beldesi’nde son yolculuğuna uğurlanacak. Onuncu Köy, okurları  ve sokak hayvanları yetim kaldı. Yattığı yerde incinmesin.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar