VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.0935
EURO18.175
ALTIN1016.3
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

ONUR YASER CAN

Onur Yaser Can, ardından yazılanlara göre, hayat dolu, eğitimli, güler yüzlü, arkadaş canlısı, 28 yaşında bir mimar gençti. Yaklaşık 10 yıl önce, “kullanma sınırında” bir miktar esrar ile polis tarafından yakalanınca, “avukatsız” sorguya alındı, çırılçıplak soyulmak suretiyle arandı, işkence gördü.

 

Birkaç saat sonra serbest bırakılmışsa da; haber kaynaklarına göre, süreç devamında ikinci kez narkotik şubeye çağrıldı. İkinci kere çağrıldığı esnada, ifadeleri önceki ifade içeriklerinden farklı olarak memurlarca değiştirilmiş ve Onur Yaser Can’a okutulmadan imzalatılmıştı. Tam olarak ne ile suçlandığını anlamayan ve insanlık onurunu hiçe sayan kolluk muamelesi neticesinde yaşadıklarını hazmedemeyen Onur Yaser Can, evinin penceresinden kendini boşluğa bırakarak, intihar etti.

Oğlunun acısına dayanamayan anne Hatice Can, 2014 yılında benzer şekilde intihar etti. Sağlığı bozulan baba Mevlüt Can ise, 2019 yılında yaşamını yitirdi.

Bu süreçte, Onur Yaser Can’ın ifadelerini, onun yokluğunda değiştirdikleri, ifade içeriğine müdahale ettikleri iddiası ile “resmi belgede sahtecilik” suçlarından yargılanan iki memur suçlu bulunarak, 6 yıl, 5 ay, 15 gün hapis cezası ile cezalandırıldılar. Ağabeyini, annesini ve babasını tüm bu hukuksuzluklar neticesinde kaybeden Onur Yaser Can’ın kız kardeşi Ezgi Can, hukuk mücadelesini sürdürmeye devam etti.

Bugün okuduğum başka bir haberde ise, ilgili diğer memurlar hakkında “soruşturma izni vermeyen” İstanbul Valiliği’nin ilgili kararının, (kız kardeş Ezgi Can ve avukatı tarafından yapılan başvuru neticesinde) kaldırıldığını ve ilgili diğer memurlar hakkında da soruşturma açılacağını öğrendim.

Elbette, alınacak herhangi bir kararın yaşanılanları “tam manasıyla” tazmin etmesi mümkün olmayacak. Ama tüm yaşadıklarına rağmen, kız kardeş Ezgi Can’ın verdiği hukuki mücadelenin neticesinde “bir nebze” de olsa adalete kavuşmasını, en kısa sürede, suça karışan her bir personelin ortaya çıkarılarak, cezalandırılmasını temenni ediyorum.

Nitekim, Onur Yaser’in vefatının ardından ailesinin gazetede yayımladığı ilanda ifade edildiği gibi:

“EY OĞUL, MAVİŞ OĞUL… İNANIYORUZ Kİ İNSANLIĞIN ‘ONUR’U KAZANACAK.”

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar