VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU BİR DEDİKODU ŞEHRİDİR

Türkiye'nin tartışmasız üretim yetersizliği en fazla olan şehirlerinden Ordu'nun en önemli problemi istihdamdır. Bu garip şehrin ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hiçbiri üretimle alakalı değildir. Üretim yok, çıkış planı da yok. Yerkürenin en büyük finans merkezi bile olsanız üretmeniz gerekir. Çünkü salt para hiç bir şeyi çözmez. Ülkemizde ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de değişiklik gösterebilmektedir. Ekonomik destekler ve yardımlar yönünden Türkiye'nin ''itilmişi'' Ordu, her dönemde hor ve hakir bırakılmıştır.

            Finansal kaynakları lüzumsuz kamu binalarına harcanan kentte istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirilmemesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Seçilmişlerin yabancı yatırım ve üretim tesislerini şehre çekme arayış ve girişimleri oldukça etkisiz.  Kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışı da olmadığından Ordu strese girdi! Müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibeleri gibi üretimin canlanmasına katkı sunacak adımlar atılmadığından kalkınma hayal.

            Ülkelerin parasal gücü üretimden geçer. Üretenler tüketenlerden kuvvetlidir. Ekonomik canlılık ve diğer emsal şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart.  Ordu'nun fındıktan başka üretim yeteneği var mı? Yok... Sadece fındığa dayalı üretim şekli ''yaraya üflemeye'' yetmez. Üretime yönelik kazanma anlayışı ticari hayata hakim değil. Say say bitmez. Bu kadar olumsuzluk içinde Ordu'da dedikodu kimyasal maddeler gibi bağışıklık kazandı! Gününün büyük bir kısmını sosyal medya platformlarında harcayan Ordulu değerli ve önemli haberleri değil, dedikoduları okumayı daha çok seviyor… Amma “dedikoducu”  olduk ha!..

Şehrin gerçek manada kabuğunu nasıl kıracağı yönünde kafa yoran, fikir üreten yok. Kentsel gelişimi ve istihdamı destekleyen ekonomik değer niteliğinde bir eser zaten yok.

            Dedikodunun dönmediği tek bir yer bile yok. Ordu, sadece laf üretiyor. Üretim yok, dedikodu çok. Burası tam bir dedikodu merkezi... Eli boş avare insanlar dedikoduyu bir sanata dönüştürdü! Dedikoduyu sadece kadınların yaptığını düşünenler yanılıyorlar, erkekler de en az onlar kadar dedikoducu. Erkeklerin toplu halde sık olarak bulundukları çoğu yerin temel lokomotifi dedikodu olayıdır.

Ordu ne selden,

Ne yelden,

Ne de yılandan gidecek,

Ordu, dedikodudan gidecek...

      

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar