Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Ordu bir üretim merkezidir!

Ordu, Türkiye'nin tartışmasız üretim yetersizliği en fazla olan şehirlerinden birisi. 

Bu sebeple taşıma suyla değirmenini döndüren şehirde istihdam en önemli sorunların başında gelir. Ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretmeyle alakalıdır. Sistemin ismi cismi ne olursa olsun fark etmez. Üretim yoksa, çıkış da yoktur. Yerkürenin en büyük finans merkezi bile olsanız üretmeniz gerekir. Çünkü salt para hiç bir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de değişiklik gösterebilmektedir. Ekonomik destekler ve yardımlar yönünden Türkiye'nin ''itilmişi'' Ordu, her dönemde hor ve hakir bırakılmıştır.

Finansal kaynakları lüzumsuz kamu binalarına harcanan kentte istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirilmemesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Seçilmişlerin yabancı yatırım ve üretim tesislerini şehre çekme arayış ve girişimleri oldukça etkisiz.  Dolayısıyla kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına giremezse, Ordu önümüzdeki süreçte strese girebilir! Çok geç kalındı. Müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibeleri gibi üretimin canlanmasına katkı sunacak adımlar atılmalıydı. Sanayi yoksa kalkınma hayal. Üretim yoksa güçlü değilsiniz. Ülkelerin parasal gücü üretimden geçer. Üretenler tüketenlerden kuvvetlidir. Ne kadar tekrar etsek azdır. Kalkınmanın ''motoru'' üretimdir. Ekonomik canlılık ve diğer emsal şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart.  Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı üretim şekli ''yaraya üflemeye'' yetmez. Faiz modeli yerine üretime yönelik kazanma anlayışı ticari hayata hakim kılınmadıkça, şehrin gerçek manada kabuğunu kıramayacağının farkına varılmalıdır. Üretim yoksa çöküş kaçınılmazdır. Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışan için de, emeğin verimini artıracaktır. Öncelikle organize sanayi bölgesi yetersizliği engeli aşılmalıdır. Kimsesiz ve devasa bir çöp yığınına dönüşecek stat yatırımı, kentsel gelişimi ve istihdamı destekleyen ekonomik değer niteliği taşımıyor.

Ordu, üretmediği sürece laf üretir.. ''Ordu üretmiyor'' diyenlere çok kızıyorum! Hâlbuki Ordu bir üretim merkezidir! Boş Laf Üretim Merkezi…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar