Ordu
DOLAR13.6348
EURO15.495
ALTIN782.38
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜ

Suyun medeniyet tarihinde ve cemiyet hayatında kesin bir ifadesi vardır. Meselâ, uzaktan suyun sesini dinleyerek yaklaştığınız bir şehirde mutlaka bir Türk-İslâm kütlesinin yaşamış veya yaşamakta olduğunu anlarsınız.  İşte suyun bu şaşmaz ve şaşırtmaz ifadesine dayanarak çeşmelerimizin, şadırvan ve sebillerimizin Türk yurdundaki düşkünlüğünü anlıyoruz. Türkün sosyal hayatında su, maddi ve manevi bir değerdir.

Kentleşme ve yapılaşma dur durak bilmeden devam ederken, içinde yaşadığımız yapılı çevre de sürekli değişiyor. Yapılaşma doğal çevrenin sınırlarını zorlarken, nitelikli ve sürdürülebilir binalar inşa etmenin önemi her geçen gün artan bir konu.  Kamu yapıları içerisinde yapılaşmayı şekillendiren ve denetleyen kurum olarak özellikle de belediye hizmet binalarının örnek hatta öncü olmak gibi teşvik edici bir görevi olmalıdır. Mimari dokusu dikkat çekici ve çevre düzeni kültürel tarzı yansıtmalı. Hatta herkes belediye binasını konuşmalı, gören bir daha bakmalı!

Maalesef, Ordu Büyükşehir Belediyesi binasının mimari bir görsel şölen olduğunu söylemek çok zor. Ama, ''zararın neresinden dönülürse kardır'' hesabıyla hareket edersek Türkiye'de pek çok şehirde bulunmayan ve Karadeniz'de ilklerden bir tanesi olmaya aday bir yapıya dönüştürebiliriz. Nasıl mı? Taş yapıların çoğalmasıyla vatandaşta oluşan rahatsızlığa karşı hayata geçirilecek çevre düzenlemeleri arasındaki bir havuz projesi uygulayarak... Belediye binası önüne yapılacak yapay kayalıkların arasında suların toplandığı

fıskiyeli ve ışıklandırmalı süs havuzunun meydana farklı bir renk katacağına, yerli ve yabancı misafirlerin büyük takdirini kazanacağına şüphe yok. Tatlı nağmeleriyle taştan fışkıran su şırıltısı rahatlama ve stres seviyesini azaltmada, insan bedeninde enerji titreşimini değiştirdiği yeni bir keşif değil. Suyun bu önemli özelliği asırlardan beri bilinmektedir. O nedenle eski evlerde küçük su kanalları ve çeşmeler sıkça kullanılırdı.

Yolu düşenler iyi bilir. Bina giriş bölümünde biriken araçlar çirkin bir görüntü sergiliyor. Biz her gün aynı görüntülere şahit olduğumuzdan her defasında ''gözlerimiz kanıyor''.

Hakkari Belediye binası önünde 12 metre uzunluğunda, bilhassa akşamları rengarenk bir görüntü veren fıskiyeli süs havuzu etrafına oturakların yerleştirildiği alan, mıntıkanın çehresini şekillendirmiş. Darısı Ordu'nun başına! Hakkari'de varsa, Ordu'da da olabilir. 'Şehr-i Emin' bu uygulamayı hayata geçirmeyi acaba düşünür mü? Ben umutluyum. Olur bence!

*

İnsanların gülüşüne hizmet edenlere selam olsun!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar