Ordu
DOLAR12.7039
EURO14.3597
ALTIN733.24
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TELEFERİĞİ SATAR MI?

Teleferik birbirinden uzak iki yer arasında, havada gerilmiş çelik halat üzerinde bağlanarak yol alan asılı taşıtla yapılan nakliyat sistemidir. Bulunduğu mekana yeni bir seyahat, hayat tarzı oluşturmayı hedefleyen bu ulaşım modeli, asansör prensibiyle çalışır. Günümüzde halatlı taşımacılık Güney Amerika’da kent içi ulaşımda başarıyla uygulanırken, Avrupa’da kış turizminde kayak merkezlerine ulaşım amaçlı tercih edilmektedir. Türkiye’nin birçok kenti gibi ilimizde de 2011 yılından beri bir kablonun ucunda, dorukları bulutlarla kaplı Boztepe’ye tele asılan bir yolculukla şehir turizmine hizmet ediyor.
Ordu’da kent ekonomisinin iktisadi ve sosyal gelişimi açısından katkılar sağlayan yatırımcı çekme faaliyetleri üzerine ciddi ve azimli bir çalışma hiç yok. Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu, rekabetin yüksek, piyasanın hassas olduğu bu süreçte yabancı yatırımcıyı şehre çekme yönünde yerel yöneticiler, ticaret ve meslek odaları başkanları çok başarısız. Fikir önderi cevval beyinlerin koltuk sahibi olamadığı kentte istihdamın artmasına yönelik politikaların gelişememesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır.  Burası üretmeden tüketen, ‘taşıma suyuyla değirmeni döndüren’ geri kalmış yoksul bir şehir!

Ordu’nun ‘’hoşafın içindeki üzüm’’ olabilmesi için evvela yabancı yatırımcı çekmesi şart.

Aksi takdirde turizm hedefine ulaşması imkansız. Yatırımların güçlendirmediği kent, tek ayak üstünde durma cezasına çarpılmış kalır! Bu çetin şartlar altında Ordu’ya yatırımcı gelmesini beklemek armut ağacından elma beklemekten farksızdır.

Yabancı sermayeyi şehrimize çekebilmenin ilk adımı olarak teleferiğin satılması düşünülebilir. Zaten açıldığı günden beri sık sık arıza ve aksaklıklar meydanageliyor. Pekala satılırsa ne değişir? sorusuna hep birlikte cevap arayalım. Öncelikle belediye kasasına önemli miktarda bir gelir girer. Şehrin ülke dışında tanıtımına müthiş katkı sunar. Kent farklı kültürlere sahip turistlerin uğrak yerine dönüşebilir. Marka markayı getirir, teleferikle başlayan yatırım atağı yeni girişimcileri çekecektir. Belki çok uluslu şirketler de bölgemize daha fazla yatırım yapabilir.

Lafla ''Büyükşehir'' olunmuyor! İcraat lazım! İcraat...İçine kapanık, kendine küs Ordu'nun, yerli ve yabancı girişimciler için yatırım seçeneği kentler arasına girebilmesi ileri görüşlü mahalli yönetimlerin izleyeceği doğru politikalarla mümkündür. Şimdi de ‘’Müşteri nerede? Nasıl bulacağız?’’ sorularının cevabını verelim. Eğer OBB Başkanı teleferiği satmayı düşünürse imza tasdikli yetkiyle yurtdışındaki yabancı yatırımcılarla irtibata geçebilirim. Pazarlama ve satış hususlarında yardım ve desteklerimi sonuna kadar devreye sokarım.

*       

Arama motoruna “Ordu” yazıldığında merak uyandıran bir şehir hayali taşıyanlara!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar