Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU DEPREME HAZIR MI?

Türkiye’nin her yanı sallanıyor! Basit bir su baskınında felç olan Ordu muhtemel bir depreme hazır mı? 17 Ağustos 1999 sabahı meydana gelen o korkunç deprem karanlığa binlerce çığlık işlemişti. Türkiye'yi kalbinden vuran depremle yıkılan çürük binalar, yitirilen hayatlar ve organizasyon bozuklukları sonrası gelen izdihamlar yüreğimizde derin izler açmıştı. Felaketin boyutunu Türkiye ancak ertesi günü yerle bir olmuş şehirleri haber bültenlerinde görünce anlamıştı. İbret alınacak en büyük ders ise ‘deprem değil bina öldürür’ gerçeğiydi. Deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’nin yüreğini yakan İzmir’in Seferihisar ilçesindeki afet tedbir alınması gerektiğini bir defa daha gözler önüne serdi.

            Deprem gerçeğini bilmek yetmez, böyle durumda ne önlemler alındığını bilmek önemli. Yaşıyor, korkuyor, konuşuyoruz ama, sonra unutuyoruz. Her şey aklımızdan uçup gidiyor.. Ta ki bir sonraki depreme kadar... Depremden korunmak demek, hazırlıklı olmak demektir. Öncelikle evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Yaşadığı evin sağlam ve sağlıklı olduğunu söyleyecek var mı?

            Son günlerde Türkiye'de depremler giderek artıyor. Soru şu: Ordu’daki binalar güvenli mi? Hastane ve okul gibi toplu yaşam sahaları depreme dayanıklı mı? Şehirde tehlike arz eden kaç bina var? Güçlendirmeyi bekleyen kaç yapı var? Marmara depremi sınavını geçemeyen yapı stokunun, olası Ordu depreminde ne tür tepki vereceği hesaplandı mı? İl ve ilçelerde dayanıklılık testi yapılan bina sayısı kaçtır? Muhtemel bir sarsıntıya ve sarsıntı sonrasına ne kadar hazırlıklı? Binaların dayanıklılık seviyesi ve kaç binanın kentsel dönüşüm işlemine tabi tutulacağı biliniyor mu? Acil toplanma alanları var mı? Varsa adedi nedir? Alanların büyüklüğü, açık adresleri ve ilçelere göre dağılımı nedir? Halk deprem psikolojisine hazır mı? Okullarda çocuklarımıza yeteri kadar deprem eğitimi verildi mi? Ordu'nun deprem eylem planı nedir? Deprem sonrasında ulaşım problemleri hakkında çalışmalar var mı? Yahut bilinmeze terk edilip tahminlerle mi hareket edilecek? Kent yöneticileri doğal afetler için hangi hazırlıkları yapıyor?  

            İnsan ve toplum için ihtiyaçlar sıralamasının en başında ‘güvenlik’ gelir. Güvende olmayan insan ve toplulukların huzur ve refahından söz edilemez. Ordu, dandik konularla vakit harcayamaz. Asıl kafa yorulması gereken konu deprem hazırlığı olmalıdır. Ordulu uğursuz bir bela veya kaçışı imkansız bir kader gibi mi bekliyor depremi? Ortalığın sallandığını avizeye bakıp anlayan ahalinin depreme hazırlık denilince aklına sadece düdük mü geliyor?    

            Bazı mahalleleri 'insan konservesi'  birbirine yaslanan metruk binalar dizili Ordu'nun, sert bir titreşimde yere kapaklanacağına zerre şüphe yok! Ordu, asla depreme hazır değil. Felaket kapıda! Eğer acele edilmezse; ''İyi geceler'' diye öptüğünüz eşinizi, balonu karyola demirine düğümlü çocuğunuzu, boynuna mavi fuları sarılı arkadaşınızı, penceredeki kedinizi sabah bulamayacaksınız...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar