Ordu
DOLAR18.8098
EURO20.5496
ALTIN1159.2
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU DEPREME HAZIR MI?

Geçtiğimiz haftalar içinde Türkiye’nin bazı kentlerinde meydana gelen depremin ardından akıllarda yine aynı soru yer aldı. Muhtemel bir depreme ne kadar hazırız? Özellikle 17 Ağustos 1999’da yaşanan, büyük can ve mal kaybına yol açan depremin oluşturduğu korku hala devam ediyor. Türkiye'yi kalbinden vuran depremle yıkılan çürük binalar, yitirilen hayatlar ve organizasyon bozuklukları sonrası gelen izdihamlarınizleri yüreğimizde, karanlığa binlerce çığlık işlemişti. Aradan uzun bir zaman geçti. Pekala, o depremden gerekli dersler çıkarıp tedbirler alındı mı? Topraklarının büyük bölümü deprem riski taşıyan Türkiye, kaçak yapılaşmanın, sağlıksız kentleşmenin bedelini çok ağır ödedi. O günden bugüne vatandaşın bilgilendirilmesi daha bir ehemmiyet kazanmıştı.   

 

Son günlerde sayısında artış gözlenen depremlere Ordu ne kadar hazırlıklı?İşte bu sorunun cevabı oldukça zor. Zira bazı mahallelerde ciddi bir denetimden geçmesi gereken, birbirine yaslanan, düşük titreşimli bir sarsıntıda bile ''yere kapaklanacak'' binalar mevcut. Marmara depreminden sonra zorunlu hale gelen yapı denetimi yüreklere bir nebze su serpse de eski binaların durumu endişe verici. Depremin şakası olmaz! Depreme dayanmanın en önemli şartı, hazırlıklı bulunmaktır. Alınacak önlemlerle en az hasarla atlatılabilir.

 

Biz soralım makam koltuğundaki yetkililer cevaplasın. Üçüncü derece deprem kuşağındaki Ordu’nun deprem eylem planı nedir? Detaylı yapı envanteri var mı? Binalar güvenli mi? Hastaneler ve okullar depreme dayanıklı mı? Tehlike arz eden veya güçlendirmeyi bekleyen kaç bina bulunmaktadır? Binaların dayanıklılık düzeyi biliniyor mu? Marmara depremi sınavını geçemeyen yapı stokunun, olası Ordu depreminde ne tür tepki vereceği hesaplandı mı? Toplanma alanları yeterli mi, deprem sonrasına ne kadar hazırlıklı? Ulaşım sorunları hakkında çalışmalar var mı? Yahut bilinmeze terk edilip tahminlerle mi hareket edilecek? 

 

Deprem Türkiye gerçeğidir. Unutmayalım!  Deprem her an gelmeye hazır peki biz depreme hazır mıyız? Sağlam zemin, doğru proje, kaliteli malzeme korunmanın en değerli noktalarıdır. Harekete geçmek için yarın geç olabilir. Öyle bir gece düşünün ki; ''İyi geceler'' diye öptüğünüz eşinizi, balonu karyola demirine düğümlü çocuğunuzu, boynuna mavi fuları sarılı arkadaşınızı, kapıdaki kedinizi sabah bulamayacaksınız...

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar